ARM pracuje nad swoim pierwszym chipem AI

Obserwatorzy rynku IT są zdania, że brytyjska firma ARM Holdings może zakończyć prace nad swoim pierwszym chipem AI w połowie przyszłego roku.

Źródło: evertiq

Jak wiadomo, ARM Holdings nie produkuje chipów, ale je projektuje i następnie sprzedaje licencje, które uprawniają kupujące je podmioty do ich wytwarzania. ARM powołał dział zajmujący się projektowaniem chipów AI mając nadzieję, iż stawią one czoła dominującej obecnie na tym rynku firmie, jaką jest Nvidia. Niektórzy sugerują iż z czasem dział może wyodrębnić się jako oddzielna firma, która będzie podlegać japońskiemu funduszowi SoftBank, czyli właścicielowi firmy ARM.

Mając na uwadze zamierzenia firmy ARM, SoftBank ma prowadzić negocjacje z tajwańską firmą TSCM oraz z innymi producentami chipów. Ich celem jest zabezpieczenie mocy produkcyjnej, tak aby mogły zacząć wytwarzać chipy AI bez zwłoki. Spekulacje dotyczące zamierzeń firmy ARM nasiliły się po wrześniu 2023 roku, gdy weszła ona na giełdę. Jak wiadomo, wcześniej chciała ją kupić Nvidia, ale transakcja ta została zablokowana przez organy regulacyjne Europy oraz USA.

Zobacz również:

  • Co ma wspólnego Apple z grą Tetris?
  • Sztuczna inteligencja od Apple wymagać może nowych procesorów
  • Firmy zajmujące się AI podpisują nowe dobrowolne zobowiązania. Chodzi o bezpieczeństwo

Źródło: evertiq

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200