ARM chce przed IPO ukończyć prace nad nowym układem scalonym

Dobrze poinformowane źródła donoszą, że brytyjska firma ARM chce jeszcze przez IPO (czyli pierwszym wejściem na giełdę) zaprojektować, we współpracy z jednym ze znanych producentów układów scalonych, prototypowy chip kolejnej generacji, co może mocno podbić jej cenę.

Grafika: computerworld.com

Informację taką podał "Financial Times". Według dziennika, ARM powołał już do życia zespół inżynierów, który ma kierować rozwojem nowych układów scalonych. Na czele zespołu stoi jeden z pracowników firmy, który dołączył do niej na początku tego roku, a wcześniej pracował w firmie Qualcomm, gdzie nadzorował prace nad układem Snapdragon.

Zespół będzie również pracował nad poprawą wydajności i bezpieczeństwa istniejących już projektów tej firmy. Nowy chip ma być bardziej zaawansowany niż jakikolwiek układ zaprojektowany wcześniej przez ARM. Ważne jest to iż nowe układy scalone nie będą sprzedawane bezpośrednio producentom urządzeń (tak jak ma to miejsce obecnie), ale ARM sama zajmie się ich wytwarzaniem. Oznacza to, że firma obrała zupełnie nową strategię działania, co w opinii analityków, zmieni diametralnie jej pozycję na rynku półprzewodników.

Zobacz również:

  • Google łata 50 luk systemu Android
  • Kolejna fala komputerów z ARM pojawi się pod koniec 2024 roku
  • Debiut Raspberry Pi na giełdzie

Do tej pory ARM licencjonował lub sprzedawał projekty układów scalonych producentom, nie angażując się samemu w proces produkcyjny. Można powiedzieć, że firma zachowała tu pewną neutralność, chociaż jej produkty (chodzi o koncepcję i myśl techniczną) są instalowane w większości produkowanych obecnie smartfonów. Jednak ostatnio ARM rzeczywiście coraz częściej rozmawiał z producentami scalaków, czego przykładem może być zawarta kilka tygodni temu umowa z Intelem. Przewiduje ona, że Intel będzie wytwarzać w swoich fabrykach układy zaprojektowane przez ARM.

Wysiłki zmierzające do bliższej współpracy z producentami układów scalonych mają miejsce w momencie, gdy ARM (którego właścicielem jest gigant finansowy SoftBank) przygotowuje się do debiutu giełdowego. Wiele wskazuje na to, że ARM złoży w najbliższym czasie dokumenty dotyczące swojego IPO do amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, co zaowocuje po jakimś czasie wejściem tego projektanta układów scalonych na nowojorską giełdę.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200