API integrujące chmury z sieciami telekomunikacyjnymi

GSMA (Groupe Speciale Mobile Association; stowarzyszenie reprezentujące największych światowych operatorów telefonii komórkowej) ogłosiło dzisiaj nową inicjatywę, powołując do życia grupę noszącą nazwę Open Gateway. Chęć udziału w niej zgłosiło już 21 operatorów.

Grafika: GSMA

Powołanie do życia grupy Open Gateway jest bardzo ważne, ponieważ operatorzy sieci telekomunikacyjnych zainwestowali już miliardy dolarów w nowe technologie sieciowe (takie jak 5G), ale w gruncie rzeczy nie mają zbyt dużego zastosowania w tym obszarze. Inicjatywa Open Gateway zaowocuje przede wszystkim opracowaniem uniwersalnych hubów dostępu do ultraszerokopasmowych sieci telekomunikacyjnych, a dzięki nowym interfejsom API i zastosowaniu roamingowej koncepcji interoperacyjności, usługi telekomunikacyjne w chmurze zostaną wreszcie w pełni zintegrowane.

Głównym zadaniem grupy Open Gateway będzie opracowanie platformę obsługującej uniwersalne interfejsy API oparte na otwartym kodzie źródłowym, które zapewnią programistom dostęp do różnych sieci komórkowych i korzystanie z oferowanych przez nie usług, takich jak weryfikowanie lokalizacji i tożsamości oraz obsługa klienta (w tym fakturowanie), które to operacje są obecnie trudne do programowania.

Zobacz również:

  • 5G - rozwój jeszcze przed nami, 6G - tuż tuż, za rogiem

Jednymi z pierwszych dużych dostawców chmur, którzy zamierzają współpracować z grupą Open Gateway w dziele tworzenia tego rodzaju interfejsów API, są Amazon AWS i Microsoft Azure. Natomiast pierwszymi operatorami, którzy przystąpili do Open Gateway, są: America Movil, AT&T, Airtel, China Mobile, Deutsche Telekom, Orange, Singtel, Swisscom, STC, Verizon i Vodafone. Operatorzy ci zaakceptowali już wstępne założenia przewidujące na przykład, że interfejsy API będą projektowane w ramach projektu CAMARA. To projekt wspierany wspólnie przez GSMA i Linux Foundation.

Nie podano jeszcze żadnych szczegółów dotyczących tego, które usługi będą obsługiwane w pierwszej kolejności przez nowe interfejsy API. Wiadomo natomiast, że Open Gateway zajmie się najpierw takimi usługami jak: zamiana kart SIM (w tym eSIM, co ma celu ułatwienie procedury zmiany operatora; weryfikowanie stanu urządzenia (co pozwoli informować użytkownika, do jakiej sieci są podłączeni); weryfikowanie tożsamości w trybie 2FA.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200