AMD zawrze z chińskim konsorcjum strategiczną umowę

AMD ogłosił, że zamierza sprzedać chińskiemu konsorcjum licencję na produkowanie zaprojektowanych przez siebie procesorów, co może zmienić radykalnie obraz rynku układów CPU bazujących na architekturze x86. Najbardziej może się tu czuć zagrożony Intel, który od lat zajmuje pierwsze miejsce na liście największych dostawców tego typu układów.

AMD utworzy spółkę joint venture z chińskim konsorcjum THATIC (Tianjin Haiguang Advanced Technology Investment Co. Ltd.), które zrzesza kilku producentów układów elektronicznych działających w tym kraju.

Umowa przewiduje, że Chińczycy będą produkować nie tylko procesory x88, ale również wspierające ich pracę chipsety oraz kontrolery. Konsorcjum THATIC ma produkować całą gamę procesorów x86, od najsłabszych instalowanych w serwerach klasy podstawowej, do najsilniejszych wchodzących w skład serwerów zaliczanych do systemów obliczeniowych klasy enterprise.

Zobacz również:

  • Dominacja Nvidii na rynku desktopowych GPU wzrasta do 88%. Intela praktycznie tu nie ma
  • Chatboty firmy OpenAI będą się szkolić na danych publikowanych przez serwis Reddit

Będą to serwery produkowane z myślą o centrach danych obsługujących chińskie firmy, ale w dłuższej perspektywie mogą trafić na inne światowe rynku. Początkowy kapitał amerykańsko-chińskiej spółki ma wynosić 293 mln USD.

Analitycy spekulują, że AMD udostępni Chińczykom również technologię produkcji swoich najnowszych procesorów opartych na architekturze Zen, które mają się pojawić na rynku pod koniec tego roku, a pierwsze bazujące na nich serwery powinny być dostępne w pierwszym kwartale 2017 roku. Są to procesory, którym AMD nadał kodową nazwę Summit Ridge.

AMD twierdzi, że komputery wyposażone w układy Zen stawią z powodzeniem czoła komputerom bazującym na najnowszych intelowskich procesorach linii Skylake oraz Kaby Lake.

AMD nie odnosi ostatnio sukcesów. I tak firma odnotowała w czwartym kwartale zeszłego roku straty netto w wysokości 79 mln USD, podczas gdy rok temu mogła się pochwalić zyskiem (18 mln USD). Z kolei jej przychody zamknęły się w tym samym kwartale kwotą 958 mln USD, podczas gdy rok wcześniej było to 1,24 mld USD).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200