AMD zarabia na dwóch rdzeniach

Koncern Advanced Micro Devices ma za sobą kolejny udany kwartał obrachunkowy. Jego przychody wzrosły do 1,33 mld USD, głównie za sprawą rekordowej sprzedaży układów Opteron.

AMD zarabia na dwóch rdzeniach
W I kw. obrachunkowym znacząco zwiększył się popyt na dwurdzeniowe procesory AMD przeznaczone do serwerów i stacji roboczych. Firma podkreśla również wzrost zainteresowania producentów mobilnymi układami Turion 64. W minionym kwartale największy wzrost sprzedaży koncern odnotował na rynku chińskim, w Rosji oraz Ameryce Południowej. W marcu br. masową produkcję procesorów rozpoczął nowy zakład AMD w Dreźnie (Fab 36). Wysoki popyt pozwolił spółce zamknąć kwartał z 185 mln USD zysku netto.

AMD kończy proces migracji na architekturę wielordzeniową. W tym tygodniu miała miejsce premiera ostatnich nowych modeli jednordzeniowych układów linii Opteron o oznaczeniach 256 i 856. Firma ma już zamówienia na te procesory od HP, Sun Microsystems czy IBM.

Koncern AMD ma za sobą 11 kwartałów wzrostu. Jak przewidują specjaliści w tym roku firmie będzie nieco trudniej powiększać swoje rynkowe udziały. Intel szykuje bowiem całą gamę nowych dwurdzeniowych procesorów wykonanych w technologii 65-nanometrów - Woodcrest (dla serwerów), Conroe (stacje robocze), Merom (notebooki).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200