AMD zapowiada kolejną generację układów Zen

Firma ujawniła kilka dni temu więcej szczegółów dotyczących architektury Zen 2. Będzie ona stosowna w układach CPU, których produkcja ma ruszyć na początku przyszłego roku.

Układy tego typu będą dostępne w wielu wersjach, tak i będzie je można instalować w różnego rodzaju komputerach (a więc w desktopach, laptopach i serwerach). Jeśli chodzi o serwery, to będą to układy Epyc. W przypadku laptopów i desktopów będą to układy sprzedawane pod marką Ryzen.

Jednym ze sposobów, dzięki którym układy Zen 2 będą pracować wydajniej od poprzednich generacji tego rozwiązania, jest zastosowanie natywnych, 256-bitowych operacji AVX2, zamiast podobnej 128-bitowej technologii. 256-bitowe operacje AVX2T podwoją przepustowość układu, szczególnie w przypadku wykonywania operacji zmiennoprzecinkowych. W przypadku operacji stałoprzecinkowych układ będzie w stanie szybciej przewidywać rozgałęzienia i w związku z tym pobierać wcześniej dane, które będą w następnym kroku przetwarzane.

Zobacz również:

  • Wielka inwestycja Atmana w przetwarzanie danych
  • Sztuczna inteligencja od Apple wymagać może nowych procesorów
  • Trwa zacięta walka o prymat na rynku układów AI

Zen 2 zapewni także użytkownikom lepszą, sprzętową metodę ochrony przed różnymi wersjami ataków z grupy Spectre i oferuje wbudowane w układ zabezpieczenia zapewniające ochronę w pełni zaszyfrowanym danym wymienianym między nim i pamięcią RAM komputera. Warto przypomnieć, że jedną z zalet architektury Zen jest to, że pozwala ona szyfrować przechowywane w pamięci komputera wirtualne maszyny. Rozwiązanie takiego nie znajdziemy w intelowskich układach Xeon.

Produkowane przy użyciu technologii 7 nm układy Zen 2 powinny trafić do rąk producentów komputerów na początku przyszłego roku. Trwają już prace nad następną generacją układów (Zen 3), których premiery można się spodziewać w 2020 roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200