AMD wyzywa Intela do walki na procesory

AMD apeluje do Intela, aby ten stanął do publicznej walki celem sprawdzenia, która firma produkuje wydajniejsze, dwurdzeniowe układy CPU dla serwerów.

AMD zamieścił 23 sierpnia w kilku amerykańskich gazetach (w tym w Wall Street Journal i USA Today) ogłoszenie, w którym proponuje Intelowi publiczne przeprowadzenie testów. Testy porównają wydajność dwóch systemów: najszybszego serwera opartego na dwurdzeniowym procesorze AMD z najszybszym serwerem opartym na dwurdzeniowym procesorze Intela.

W tym roku AMD pozwał publicznie Intela na łamach prasy już drugi raz. W czerwcu firma zamieściła w jednej z gazet całostronicowe ogłoszenie, w którym zarzuciła Intelowi, że prowadzi monopolistyczne praktyki.

Zobacz również:

AMD chce, aby testy przeprowadziła niezależna organizacja, używając do tego celu standardowych benchmarków. Wykazałyby one, który procesor pracuje wydajniej oraz sprawdziłyby, ile energii pobiera każdy z procesorów. Jednak niektórzy analitycy odnoszą się krytycznie do tego rodzaju testów argumentując, że rzadko odzwierciedlają one warunki panujące w rzeczywistym świecie.

Intel nie skomentował jak dotąd poczynań AMD.

AMD wprowadził na rynek swój pierwszy dwurdzeniowy układ Opteron w połowie 2005 r. Intel poinformował w zeszłym tygodniu, że udostępni swój pierwszy dwurdzeniowy układ CPU do instalowania w serwerach jeszcze w tym roku, czyli wcześniej niż pierwotnie planował.


TOP 200