AMD wraca na rynek dysków SSD

Jeśli kogoś zapytać, z jakimi produktami kojarzy firmę AMD, to bez wahania odpowie iż z procesorami oraz kartami graficznymi. Od dzisiaj do listy tej może również dodać dyski SSD, bowiem AMD wrócił na ten rynek. To pewne zaskoczenie, bo firma nie ujawniła wcześniej, że przymierza się do takiego kroku.

Są to dyski klasy konsumenckiej przeznaczone do instalowania w desktopach oraz laptopach. Należą do produktów linii Radeon R3. AMD oferuje cztery modele o różnych pojemnościach: 120 GB, 240 GB, 480 GB i 960 GB.

Są to dyski klasy podstawowej zamknięte w obudowie o wielkości 2,5 cala, których cena zaczyna się od 41 USD (model o pojemności 120 GB. Wszystkie są wyposażone w interfejs SATA III 6GB.

Zobacz również:

  • Dominacja Nvidii na rynku desktopowych GPU wzrasta do 88%. Intela praktycznie tu nie ma
  • Rekordowe wyniki finansowe Samsunga

Dyski ma w swojej ofercie Amazon, reklamując je jako pamięci masowe "AMD Memory R3." Na razie można kupić dysk o pojemności 120 GB, ale za 10 miesięcy dostępne też będą dyski o pojemnościach 240 GB (70 USD) i 480 GB (137 USD). Cena dysku o pojemności 960 GB nie została jeszcze podana.

Produkowane przez AMD dyski SSD nie są demonami szybkości. Ich wydajność przy operacji sekwencyjnego odczytu danych wynosi od 510M do 520 MB/s. Przy zapisywaniu danych parametr ten wynosi zależnie od modelu od 360 MB/s do 450 MB/s.

Natomiast przy odczytywaniu i danych w trybie „random” (przypadkowe adresy) od 57,4 tys. do 79,5 tys. IOPS (a przy operacji random write ok. 20 tys. IOPS).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200