AMD wprowadza do oferty swoje pierwsze energooszczędne procesory x86

Firma AMD zapowiadała wcześniej, że zaprezentuje swoje pierwsze energooszczędne procesory x86, przeznaczone do instalowania w serwerach, dopiero w 2014 r. Zapotrzebowanie na tego typu układy rośnie jednak tak szybko, że AMD zmienił plany i wprowadza na rynek już teraz dwa energooszczędne układy Opteron noszące kodową nazwę Kyoto, oznaczone symbolami X2150 i X1150.

Są to czterordzeniowe procesory pobierające 11 W mocy (przeznaczone do budowania mikroserwerów), oparte na architekturze Jaguar - tej samej, która jest stosowana w procesorach instalowanych w Pecetach oraz w układach, które pojawią się w konsolach gier Xbox i PlayStation 4.

Firma zaczęła mówić o układach Kyoto zaledwie kilka miesięcy temu, twierdząc iż będą to energooszczędne układy x86, które pojawią się na rynku w przyszłym roku równolegle z jej nowymi układami opartymi na architekturze ARM. Obecnie wiadomo już, że układy Kyoto będą instalowane w serwerach firmy HP należących do linii Moonshot.

Zobacz również:

  • Trwa zacięta walka o prymat na rynku układów AI
  • Chiny wypowiedziały amerykańskim producentom chipów wojnę

Serwerowe procesory x86 firmy AMD przegrywają ostatnio z podobnymi układami produkowanymi przez Intel. I tak w pierwszym kwartale br. udział AMD w tym rynku wyniósł 4,7%, podczas gdy rok temu było to 6,8%. Dotkliwą porażkę poniosły układy Opteron oparte na architekturze Bulldozer, które pojawiły się na rynku w 2011 r. i były od razu ostro krytykowane z powodu niskiej wydajności. Firma przyznała po jakimś czasie sama, że nie był to udany produkt. AMD uaktualnił ostatni raz swoją ofertę w obszarze procesorów serwerowych pod koniec 2012 roku, prezentując wtedy układ Opteron 6300.

Pierwszy serwer HP należący do linii Moonshot zawiera intelowski procesor Atom S1200 (kodowa nazwa Centeron), jednak AMD twierdzi, że układy Kyoto pracują wydajniej. Zawierają więcej rdzeni, mogą obsługiwać pamięć RAM o większej pojemności i jednym z elementów układu jest zintegrowany procesor graficzny. Intel zapowiada natomiast, że jeszcze w tym roku zaprezentuje kolejny procesor serwerowy (noszący nazwę kodową Avoton), który pracuje szybciej niż Centerton.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200