AMD wprowadza do oferty nową linię procesorów Epyc

Firma uzupełniła oficjalnie w ostatnich dniach rodzinę procesorów Epyc czwartej generacji o układy linii 8004. Są to wydajne procesory znane pod roboczą nazwą Siena, przeznaczone do instalowania w serwerach obsługujących różne środowiska obliczeniowe.

Grafika: AMD

Układy zostały zaprojektowane z myślą o obsługiwaniu energooszczędnych i zróżnicowanych platform obliczeniowych, takich jak inteligentne urządzenia funkcjonujące na obrzeżach sieci komputerowych, serwery pracujące w centrach danych, serwery świadczące usługi chmurowe czy pamięci masowe.

Układy należące do linii 8004 mogą zawierać od 8 do 64 rdzeni obliczeniowych Zen 4c, które charakteryzują się niższym zapotrzebowaniem na energię, co w dobie stale rosnącego zużycia i cen prądu jest bardzo pożądaną cechą. Dość powiedzieć, że układy tej linii pobierają moc od 70 do 225 watów. Dlatego pod tym względem przypominają bardziej procesory instalowane w desktopach, a nie w serwerach. Te ostatnie pobierają bowiem najczęściej co najmniej dwa razy więcej prądu.

Zobacz również:

Układy linii 8004 zawierają nowe gniazdo SP6 i AMD chwali się, że mają w porównaniu z procesorami Intela dwa razy większą lepszą wydajność (chodzi o wydajność w przeliczeniu na jeden wat pobieranej mocy). Wydanie układów Siena uzupełnia rodzinę AMD procesorów EPYC czwartej generacji w sumie czterema różnymi procesorami, każdy skierowany na. Wiadomo już iż serwery z takimi układami CPU znajdą się wkrótce w ofercie partnerów firmy AMD, takich jak Dell Technologies, Ericsson, Lenovo czy Supermicro.

Zaprezentowane przez AMD wcześniej procesory Epyc nosiły robocze nazwy Genua (układy ogólnego przeznaczenia), Bergamo (procesory, które zawierają wiele dziesiątków rdzeni i zostały zaprojuektowane z muślą o obsługiwaniu wymagających środowisk chmurowych) oraz procesory Genoa-X.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200