AMD tworzy nową spółkę z United Microeletronics

Celem powołania spółki joint venture z tajwańskim producentem półprzewodników jest podział kosztów wytwarzania procesorów i chipsetów płyt głównych.

Koncern Advanced Micro Devices poinformował o planach stworzenia spółki joint venture z tajwańskim producentem półprzewodników United Microelectronics. Ogromna fabryka procesorów i chipsetów płyt głównych powstanie w Singapurze, a produkcję 300-milimetrowych plastrów krzemowych rozpocznie w 2005 roku. Koszty jej wybudowania spółki podzielą równo między sobą.

Według AMD, wykorzystanie 300- zamiast, jak dotychczas, 200-milimetrowych plastrów pozwoli na zmniejszenie kosztów produkcji procesorów nawet o 30%.

Zobacz również:

  • Wyższy poziom ochrony danych przekłada się na przychody
  • Google Meet stawia na większe możliwości streamingu

Na mocy odrębnej umowy outsourcingowej z AMD, United Microelectronics już wkrótce rozpocznie w swojej fabryce produkcję procesorów Athlon w technologii 0,13 mikrona (a w 2005 roku nawet 0,065 mikrona). Władze AMD stwierdziły bowiem, że własna fabryka koncernu w Dreźnie nie jest w stanie wyprodukować takiej ilości procesorów by sprostać zapotrzebowaniu rynku.

Decyzja o uruchomieniu wspólnej fabryki z United Microelectronics podyktowana jest, zdaniem AMD, wymogami rynkowymi. AMD nie chce bowiem oddać pola Intelowi, który pozostaje liderem na rynku procesorów dla komputerów PC, telefonów komórkowych i stacji roboczych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200