AMD twierdzi: mamy najwydajniejszy na świecie akcelerator

Korporacja zademonstrowała wczoraj podczas firmowej konferencji "AMD Accelerated Data Center Premiere" dwa zaawansowane technologicznie rozwiązania. Jedno z nich ma być najszybszym na świecie akceleratorem przeznaczonym dla superkomputerów wspierających sztuczną inteligencję, a drugie najwydajniejszym układem CPU dedykowanym dla komputerów ogólnego przeznaczenia.

Źródło: AMD

Akceleratory AMD Instinct serii MI200 mają wydajność szczytową rzędu 380 TeraFLOPS . Akcelerator tej linii noszący nazwę AMD Instinct MI250X jest już dostępny w ofercie firmy HPE, która instaluje go w systemie obliczeniowym Cray EX Supercomputer. Pozostałe akceleratory AMD Instinct serii MI200 będą dostępne w I kwartale 2022 roku i pojawią się wtedy się w ofertach firm takich jak ASUS, ATOS, Dell, Gigabyte, HPE i Lenovo.

Firma zapowiedziała też pierwsze produkty bazujące na architekturze Zen 4. To procesory o kodowych nazwach Genoa i Bergamo. AMD twierdzi, że procesor AMD EPYC 4 generacji o kodowej nazwie Genoa zostanie najwydajniejszym procesorem na świecie w dziedzinie systemów komputerowych ogólnego przeznaczenia. Układ będzie wyposażony w nawet 96 wydajnych rdzeni Zen 4 i będzie obsługiwał pamięć i interfejsy I/O następnej generacji. Produkcja i premiera Genoa przewidziana jest na 2022 rok.

Zobacz również:

  • Snowflake Data Cloud Summit już w przyszłym tygodniu
  • Rekordowe udziały rynkowe AMD w Q1/2024
  • AMD chce znacząco zwiększyć efektywność obliczeniową data center. "To na potrzeby AI"

AMD zapowiedziało też rdzeń Zen 4c, który zaprojektowano z myślą o natywnych zastosowaniach w chmurze obliczeniowej. Rdzenie te są programowo zgodne z Zen 4 i zoptymalizowane do tworzenia konfiguracji o jeszcze większej liczbie rdzeni. Procesor Bergamo będzie wyposażony w nawet 128 rdzeni Zen 4c i będzie oferował te same funkcje programowe i ochronne, co Genoa oraz będzie kompatybilny z tym samym gniazdem. Dostawy Bergamo zaplanowane są na pierwszą połowę 2023 roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200