AMD stawia na 64 bity

Producent zaprezentował prototypowe wersje układów z rodziny Hammer. Procesory wykorzystują technologię x86-64, która pozwala na obsługę zarówno aplikacji 64- jak i 32-bitowych.

Advanced Micro Devices przedstawiła po raz pierwszy dwa modele 64-bitowych procesorów Hammer – SledgeHammer i ClawHammer. Układy wykorzystują technologię x86-64 zapewniającąc im zgodność z 32-bitowymi systemami operacyjnymi. Zdaniem przedstawicieli AMD, stanowić to będzie o przewadze Hammera nad Intela. AMD zaprezentowała stacje robocze działające zarówno w oparciu o 64-bitową wersję Linuxa, jak i 32-bitowy Windows XP. Testowe maszyny wykorzystywały Solo z najnowszym chipsetem AMD8000.

Procesory AMD, zbudowane w technologii 0,13 mikrona, wykorzystywać będą nową magistralę systemową HyperTransport. Zdaniem firmy, zapewnia ona 12 razy szybszą wymianę danych (między procesorem, pamięcią i innymi elementami) niż szyna PCI. Układy ponadto wyposażone są w zintegrowany sterownik pamięci DDR. Zastosowanie technologii SOI (Silicon on Insulator) w Hammerze ma zapewnić bardziej efektywne chłodzenie procesorów.

ClawHammer przeznaczony jest dla komputerów typu desktop, notebooków i wydajnych stacji roboczych. Kolejny układ z nowej linii, SledgeHammer, ma być stosowany w wieloprocesorowych serwerach. Rozpoczęcie sprzedaży procesorów ClawHammer zaplanowano na koniec tego roku, układy dla serwerów trafią na rynek w 2003 r.