AMD stawi czoła Itanium

AMD umocni zapewne swoją pozycję na rynku procesorów obsługujących serwery, kiedy w pierwszej połowie 2002 r. wprowadzi do swojej oferty procesor Opteron.

AMD umocni zapewne swoją pozycję na rynku procesorów obsługujących serwery, kiedy w pierwszej połowie 2002 r. wprowadzi do swojej oferty procesor Opteron.

Ten 64-bitowy układ, który może też z powodzeniem obsługiwać aplikacje 32-bitowe, został już oceniony bardzo wysoko przez takie autorytety rządzące przemysłem informatycznym jak Michael Dell (Dell Corp.), Bill Gates (Microsoft) i Scott McNealy (Sun Microsystems). Twierdzą oni, że jest to produkt, które będzie mógł z powodzeniem rywalizować z intelowskim procesorem Itanium, którego premiera opóźniła się o blisko dwa lata.

Zobacz również:

  • Luka „Zenbleed” w AMD pozwala hakerom wykradać dane z procesorów Ryzen

Michael Dell powiedział niedawno na konferencji Hardware Heaven, że wprowadzając na rynek procesor Opteron firma AMD próbuje z powodzeniem znaleźć swoje miejsce na rynku serwerów i Dell jest jak najbardziej zainteresowany tym produktem.

Sun też wyraża się bardzo pochlebnie o tym procesorze i twierdzi, że zamierza stosować w przyszłości układ Opteron w swoich wieloprocesorowych komputerach. Z kolei Microsoft pracuje nad rozszerzeniami systemu Windows, dzięki którym układ Opteron będzie mógł obsługiwać 64-bitowe platformy.

Procesor Opteron, znany też pod roboczą nazwą SledgeHammer, może być stosowany w komputerach wyposażonych w maks. 8 takich układów. AMD zamierza wprowadzić produkt na rynek w pierwszej połowie 2003 r. Wcześniej, bo w drugiej połowie 2002 r., AMD poszerzy swoją ofertę o procesor Clawhammer. Będzie to pierwszy układ CPU firmy oparty na technologii x86-64.

Technologia x86-64 to firmowe rozwiązanie AMD (architektura 64-bitowa), a układy oparte na niej mogą obsługiwać zarówno 32-bitowe, jak i 64-bitowe aplikacje, oferując w każdym z tych dwóch środowisk wysoką wydajność i komplet dodatkowych funkcji. AMD informuje, że najszybsze układy Clawhammer będą taktowane zegarem 2 GHz.

Ankieta przeprowadzona przez tygodnik "Network World" (dotycząca ewentualnych plusów i minusów fuzji HP/Compaq) pokazała, że użytkownicy oczekują na pojawienie się procesora, który podejmie walkę z Itanium. I chociaż większość użytkowników wskazuje na procesory Alpha jako na alternatywne rozwiązanie w stosunku do układów Itanium, to spora część ankietowanych wspomina też o układzie Opteron oraz o projekcie firmy Intel noszącym nazwę Yamhill. Nieoficjalnie wiadomo, że procesory Yamhill będą oparte na technologii x86-64.

Co najmniej jedna firma (chodzi o Newisys, która ma swoją siedzibę w Austin w Teksasie i została założona przez AMD, Austin Ventures i kilku prywatnych inwestorów) stosuje już w swoich produktach układ Opteron. Firma ta, której trzon stanowią byli pracownicy IBM, specjalizuje się w produkcji 64-bitowych serwerów pracujących pod systemami Windows 2000 i Linux. Newisys ma w swojej ofercie serwery wyposażone w 1-8 układów CPU.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200