AMD prezentuje technologię HyperTransport

Technologia ta ma zwiększyć szybkość komunikacji pomiędzy układami wykorzystywanymi w komputerach, urządzeniach komunikacyjnych i sieciowych nawet 24 razy w stosunku do wydajności obecnie stosowanych technologii.

Advanced Micro Devices (AMD) zaprezentowała technologię HyperTransport, która ma zwiększyć szybkość komunikacji pomiędzy układami wykorzystywanymi w komputerach, urządzeniach komunikacyjnych i sieciowych nawet 24 razy w stosunku do wydajności obecnie stosowanych technologii. Przedstawiciele firmy są przekonani, że zwiększając przepustowość systemów wejścia/wyjścia, przyczynią się do znacznego wzrostu ogólnej wydajności systemów komputerowych.

HyperTransport jest technologią zapewniającą większą przepustowość szyn systemowych, np. szyny kontrolera pamięci, kontrolera dysku twardego czy szyny urządzeń PCI. Technologia ta ma zredukować liczbę szyn i magistrali stosowanych w komputerach i bezpośrednio wpłynąć na wydajność systemu. Może być ona wykorzystywana w serwerach, stacjach roboczych, przełącznikach sieciowych lub urządzeniach specjalizowanych.

"Technologia ta ma się przyczynić do ogólnej poprawy wydajności systemów budowanych na platformach AMD: od komputerów osobistych, aż po serwery. Projekt ten pozwoli w przyszłości na poprawianie wydajności systemów wejścia/wyjścia przy jednoczesnym obniżeniu kosztów produkcji oraz zachowaniu zgodności z obecnymi systemami operacyjnymi" - powiedział David W. Williams z Microsoftu, szef działu Windows Hardware Strategy.

Analitycy z firmy Insight 64 twierdzą, że podstawową zaletą tej technologii ma być możliwość tworzenia gotowych komponentów współpracujących z różnymi procesorami.

Wsparcie dla nowej technologii i przyszłe jej wykorzystanie w swoich produktach zapowiedziało już kilkudziesięciu producentów z rynku półprzewodników. Jest wśród nich m.in. nVidia, twórca zaawansowanych układów graficznych, Cisco Systems i Sun Microsystems.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200