AMD inwestuje i promuje Fusion

AMD ma zamiar kupować firmy produkujące oprogramowanie i sprzęt. Ma to na celu zbudowanie ekosystemu biznesowego wokół procesorów opartych o technologię Fusion.

AMD będzie inwestować w producentów oprogramowania, aby rozwijać aplikacje, które wykorzystają możliwości równoległego przetwarzania danychw celu zwiększanie wydajności systemu. AMD będzie też inwestować w firmy projektujące sprzęt i jego komponenty. Dzięki tym inwestycjom technologia Fusion ma zyskać na popularności.

AMD rozwija procesory oparte o architekturę Fusion, która łączy jednostkę centralną x86 i jednostkę przetwarzania grafiki (GPU) w jeden układ. Pierwsze takie układy pojawią się w przyszłym roku w laptopach i komputerach stacjonarnych. Inwestycje mają na celu przyspieszenie adaptacji technologii Fusion przez rynek.

Zobacz również:

  • Intel publikuje białą księgę architektury x86S
  • Intel sprzedaje swoje kolejne udziały w spółce IMS
  • Zerowanie Windows 10/11 - z której opcji skorzystać?

Procesory GPU są szybsze od procesorów CPU w przetwarzaniu multimediów i w aplikacjach wykorzystywanych przez naukowców, które wymagają dużej mocy obliczeniowej. Dzięki technologii Fusion mniejsze urządzenia (netbooki, laptopy) będę mogły korzystać z mocy obliczeniowej procesorów graficznych (GPU). Większa wydajność urządzeń pozwoli na przyspieszenie działania aplikacji związanych z bezpieczeństwem, które rozpoznają kształt twarzy, gesty lub głos. Microsoft zapowiedział, że renderowanie zdjęć i tekstu w nadchodzącym Internet Explorer 9 będzie wspierane sprzętowo.

Według Nathana Brookwooda, analityka z firmy Insight 64, AMD chce, żeby deweloperzy konwertowali aplikacje korzystające jedynie z procesora x86, na wykorzystujące również moc procesora graficznego. Technologia Fusion obniży koszt wydajności do nieporównywalnego poziomu.

Konkurencja nie śpi

Intel, rywal AMD również inwestuje, aby zwiększyć wykorzystanie technologii x86 w nowych urządzeniach, a zwłaszcza w smartfonach i tabletach. Intel współpracuje z Nokią nad rozwojem systemu Meego opartego o Linux. Intel przejął też w zeszłym roku firmę Wind River za 884 mln dolarów, aby instalować produkowane przez nią oprogramowanie na urządzeniach korzystających z tej technologii.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200