AMD i francuski start-up będą budować eksaskalowy superkomputer

W tym tygodniu pisaliśmy o tym, że Nvidia i Microsoft zamierzają wspólnie zbudować chmurowy superkomputer, który zostanie zainstalowany w chmurze Azure. W ich ślady poszły ostatnio dwie inne firmy (amerykańska i francuska), które podjęły podobną inicjatywę.

Grafika: SiPearl

Amerykański potentat technologiczny AMD ogłosił właśnie, że zamierza we współpracy z francuską firmą SiPearl (start-up specjalizujący się w projektowaniu układów scalonych) zbudować eksaskalowy superkomputer. Będzie on zawierać zaprojektowane przez SiPearl procesory Rhea bazujące na architekturze ARM oraz produkowane przez AMD akcelerator grafiki Instinct. SiPearl to niewielki start-up, który rozpoczął działalność w 2019 roku, kupując wtedy od firmy ARM licencję na projektowanie układów Neoverse.

Firma nawiązała następnie szereg sojuszy z kilkoma znanymi firmami z sektora IT (w tym z Intelem, Nvidią i HPE), współpracując również ściśle z EPI (European Processor Initiative; konsorcjum wybrane przez Unię Europejską, które zajmuje się rozwojem europejskiego mikroprocesora klasy HPC). Jednym z celów EPI jest opracowanie do 2023 roku procesora opartego na architekturze ARM, który będzie instalowany w eksaskalowych superkomputerach.

Zobacz również:

  • Wielka inwestycja Atmana w przetwarzanie danych
  • Superkomputer do obliczeń AI od Nvidia
  • Chiny wypowiedziały amerykańskim producentom chipów wojnę

Wspomniany wcześniej mikroprocesor Rhea został zaprojektowany we współpracy z francuską firmą Atos. Układ jest wyposażony w rdzenie Neoverse nowej generacji i obsługuje zarówno interfejsy pamięci DDR5, jak i HBM2E. Procesor będzie produkowany przez znaną firmę TSMC i ma trafić na rynek w przyszłym roku. Z kolei akceleratory Instinct bazują na opracowanej przez AMD technologii Radeon. Układy Radeon można znaleźć między innymi w eksaskalowym superkomputerze Frontier, który pracuje w Oak Ridge National Labs (USA) i jest obecnie najszybszym systemem obliczeniowym na świecie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200