AMD chce otworzyć kolejną fabrykę

Advanced Micro Devices nie wyklucza budowy kolejnej fabryki, tym razem na zasadach joint-venture z innym producentem - wynika z dokumentów złożonych w amerykańskiej komisji papierów wartościowych (SEC). Podobne plany koncern porzucił w 2003 r., jednak najwyraźniej zarząd firmy nabiera coraz większego apetytu na odebranie rynkowych udziałów Intelowi.

Według, raportu złożonego przez AMD, firma ma, według umowy, prawo wykorzystania technologii rozwijanej wraz z IBM do produkcji układów w fabryce, która powstałaby we współpracy z innym podmiotem. Kolejny zakład produkcyjny pomógłby firmie sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na 64-bitowe procesory Opteron oraz Athlon.

W Europie AMD produkuje procesory z 200 milimetrowych wafli w fabryce w Dreźnie. Kolejna placówka,który wykorzystywać będzie 300 mm wafle jest w trakcie budowy. Uruchomienie zostało zaplanowane na początek 2006 r. AMD nie po raz pierwszy bierze pod uwagę budowę fabryki we współpracy z innymi producentem. Porozumienie z w sprawie fabryki w Singapurze zawarte z tajwańskim United Microelectronics Corp. (UMC) zostało anulowane przez AMD, po tym jak spółka związała technologiczne porozumienie z Big Blue.

Zobacz również:

  • Apple rozważa rezygnację z chińskiego poddostawcy podzespołów
  • Polska technologia 5G idzie w świat
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200