AMD bierze grafikę

W Intelu zapewne dzień debat, analiz i strategicznych narad. Dlaczego? Największy konkurent firmy, koncern AMD, właśnie zredukował ceny swoich procesorów nawet o 57%, a przy okazji... poinformował, że przejmie spółkę ATI - kanadyjskiego specjalistę od układów graficznych. Transakcja ta może pomóc nawet dwukrotnie zwiększyć potencjalne przychody Advanced Micro Devices.

AMD bierze grafikę

Dyrektorzy zarządzający ATI i AMD, Dave Orton i Hector Ruiz

Koncern AMD zdawał sobie sprawę, że nie może liczyć na sam wzrost organiczny, aby nadal zwiększać swój udział w rynku procesorów. Firma miała również świadomość, że musi wyjść z ofertą poza segment PC i serwerów. Zakup ATI Technologies - w ramach transakcji szacowanej na 5,4 mld USD - to wyraźny sygnał AMD w stronę Intela, mówiący - "Nie ścigamy się już na rynku procesorów do dektopów i serwerów. Przyszedł czas na nowe segmenty, zwłaszcza elektronikę powszechnego użytku".

Szczegóły transakcji:

Fuzja będzie miała szacunkową wartość 5,4 mld USD. AMD, za przejęcie ATI Technologies, zapłaci 4,2 mld USD gotówką i własnymi akcjami. W tym celu zaciągnie 2,5 mld USD nowego kredytu. Firmy spodziewają się, że transakcja zostanie zamknięta w IV kw. 2006 roku. Po zakończeniu fuzji nowa firma będzie miała 14,9 tys. pracowników. Jej szefem pozostanie Hector de J. Ruiz, natomiast David E. Orton - obecny prezes i dyrektor ATI obejmie stanowisko wiceprezesa spółki. W 2005 r. AMD miała 5,85 mld USD przychodu, natomiast ATI 2,2 mld USD. W tym samym okresie obroty Intela sięgnęły 38,8 mld USD.

Po finalizacji transakcji nowa firma będzie oczywiście nosić nazwę AMD. Być może sama marka ATI zostanie zachowana, ale fuzja oznacza koniec samodzielnej działalności spółki ATI Technologies - legendy rynku układów graficznych. W 2005 r. ATI obchodziła dwudziestolecie.

ATI w ostatnim czasie dokonało kilku niewielkich zakupów spółek m.in. XGI Technology, Bitboys (za 35,2 mln euro), CuTe Solutions (za 14 mln USD) pozyskując w ten sposób wiedzę i zasoby z zakresu mobilnej grafiki czy cyfrowej telewizji.

Patrząc na zdjęcie Hectora Ruiza, szefa AMD, który podczas konferencji prasowej ogłaszał transakcję z ATI, widać niekłamane zadowolenie na jego twarzy. Dla AMD fuzja z kanadyjską firmą, to nie tylko konieczność biznesowa. Zarząd AMD wierzy, że to rzeczywista szansa wyjścia na szersze wody i opuszczenie niszy układów do tradycyjnych komputerów. Chociaż na razie oferta obu firm spotyka się tylko na polu desktopów, to już wkrótce - wedle zapowiedzi przedstawicieli obu firm - AMD i ATI opracują szereg nowych produktów integrujących różne technologie. Właśnie dzięki tym produktom AMD chce zrealizować priorytety wzrostu przyjęte na 2007 rok. Firma zamierza wykorzystać potencjał technologiczny ATI w następujących segmentach: komputery biurkowe (specjalizowane układy graficzne dla Windows Vista), komputery przenośne (obniżenie poboru mocy procesorów i układów graficznych w notebookach - zwłaszcza z procesorami Turion64), konsole do gier, elektronika konsumencka (telefony, specjalizowane układy dla telewizji cyfrowej). Na poparcie swojej strategii AMD przywołuje w tym miejscu analizy firmy In-Stat. Wynika z nich, że rynek zaawansowanych telefonów komórkowych ma roczny potencjał wzrostu na poziomie 26%, konsol do gier - 15%, natomiast układów do telewizji cyfrowej (także HDTV) - 59%. AMD zamierza wejść także na nowe rynki bardziej specjalizowanych, zintegrowanych układów. Na razie nie podaje więcej szczegółów na ten temat.

Od 2008 roku AMD wprowadzi wyraźniejszą segmentacje do swojej dotychczasowej oferty. Będzie proponować klientom 4 linie rozwiązań sprzętowych przeznaczonych do różnych segmentów rynku: ogólnych zastosowań, platformy do przetwarzania danych ("data centric"), przetwarzania grafiki (graphics centric) oraz platformy do budowy systemów multimedialnych (media centric).

AMD jak dotąd nie opierało swojej strategii na akwizycjach. Spółka ma niewiele przejęć na koncie. W 1987 roku zakupiła Monolithic Memories, specjalizującą się w technologiach pamięci. Jesienią 1995 roku AMD przejął spółkę NexGen za 860 mln USD. Dzięki temu opracowany przez NexGen procesor Nx686 stal się własnością AMD pod nazwą K6. NexGen był pierwszą firmą, która wyprodukowała zarówno klon Pentium, jak i Pentium Pro, ówczesnych najszybszych procesorów Intela. W 1993 r. AMD nawiązało współpracę z Fujitsu, tworząc spółkę Spansion, produkującą układy pamięci flash. Spansion nie wiodło się najlepiej i spółka ta obciążała raporty finansowe AMD. W 2005 r. udało się ja wprowadzić na giełdę. AMD nie konsoliduje już jej wyników.

Rywalizacja trwa

Najbliższe miesiące w komputerowej branży zapowiadają się wyjątkowo ciekawie - bez wątpienia bowiem rywalizacja o klientów pomiędzy AMD i Intelem jeszcze się nasili. W miniony czwartek Intel zapowiedział m.in. przyśpieszenie premiery czterordzeniowych układów, znanych pod nazwami kodowymi Kentsfield i Clovertown - każdy z nich to właściwie dwa dwurdzeniowe procesory na jednej podstawce. AMD nie pozostaje dłużne i zapowiada premierę "prawdziwych czterordzeniowych" CPU.

Wydaje się jednak, iż trwająca pomiędzy oboma koncernami wojna cenowa osłabia obu konkurentów. AMD osiągnął bowiem słabsze wyniki finansowe, niż można było się spodziewać, a i Intel zanotował spadek zysków. Mimo to, firmy nie rezygnują z kolejnych obniżek cen oferowanych przez siebie produktów. Niemal równolegle z ogłoszeniem fuzji z AMD, firma zaktualizowała swoje cenniki - potaniało wiele modeli procesorów (z wyjątkiem serwerowych Opteronów), niektóre nawet o 57 %. Największe obniżki miały miejsce w przypadku dwurdzeniowych Athlonów 64 X2 5000+ z podstawką AM2 - jeszcze do niedawna trzeba było za nie zapłacić niemal 700 dolarów, obecnie 301 USD - oraz Athlonów 64 X2 4600+ (z podstawką AM2 i 939), których cena spadła z 558 do 240 USD (więcej informacji: "AMD: procesory znów potaniały"). Zdaniem wielu analityków, to właśnie spadek ceny kluczowych komputerowych podzespołów, takich jak procesory czy karty graficzne, przyczyni się w najbliższym czasie również do obniżki cen pecetów i notebooków, stanie się również motorem wzrostu sprzedaży komputerów osobistych.

Połączenie z AMD nie oznacza m.in. zmian zasad współpracy ATI z Intelem w zakresie produkcji chipsetów. Pogłoski na ten temat obiegają branżę od kilku dni. "Nie jest prawdą jakoby Intel miał wycofać licencję na produkcję chipsetów dla ATI. W ramach licencji, nadal będziemy produkować chipsety dla procesorów Intela" - podkreśla Phil Eisler, wiceprezes i dyrektora naczelny ATI Technologies.

ATI - najważniejsze wydarzenia w historii spółki

1985 r.

20 sierpnia - zarejestrowana zostaje spółka ATI Technologies Inc.,

1989 r.

kwiecień - firma współtworzy Video Electronics Standards Association - konsorcjum dla standaryzacji grafiki komputerowej,

1992 r.

kwiecień - ATI prezentuje zintegrowany kontroler i akcelerator grafiki na jednym chipie, Mach32,

1993 r.

listopad - spółka wchodzi na giełdę,

1995 r.

czerwiec - firma poszerza ofertę o karty graficzne dla komputerów Macintosh,

1996 r.

styczeń - pierwsza karta grafiki 3D,

listopad - ATI, jako pierwsza, prezentuje połączenie procesora graficznego i tunera telewizyjnego, umożliwiające odbiór analogowego sygnału tv na komputerze,

1998 r.

sierpień - ATI sprzedaje 10-milionową kartę graficzną z interfejsem AGP,

1999 r.

luty - koncern wprowadza pierwszy akcelerator grafiki dla notebooków, RAGE Mobility M1 z 8 MB zintegrowanej pamięci,

2000 r.

kwiecień - ATI wprowadza markę Radeon,

2001 r.

luty - pojawia się karta Mobility Radeon, karta graficzna dla komputerów przenośnych,

2002 r.

październik - ATI prezentuje pierwsze karty graficzne obsługujące kości pamięci DDR2,

2005 r.

sierpień - 20-lecie istnienia firmy,

2006 r.

lipiec - transakcja z AMD

Komentuje Paweł Walczak Business Development Director firmy Action

O możliwym połączeniu AMD oraz ATI rozmawiano już w kuluarach targów Computex w Taipei , więc obecna informacja o połączeniu tych dwóch firm nie jest aż tak dużym zaskoczeniem.

Zdecydowanie jest to korzystne dla ATI. W ciągu ostatnich miesięcy ATI zostało zdecydowanie w tyle za głównym konkurentem firmą NVIDIA, a połączenie z AMD które jest przyzwyczajone do ostrej walki z Intelem spowoduje, że ATI będzie bardziej agresywnie walczyć o udziały w rynku.

Jedyną rzeczą, która do końca nie jest pewna, jest strategiczna współpraca ATI z Intelem, przy produkcji zintegrowanych na MB chipsetów graficznych. Teraz ta współpraca stoi pod dużym znakiem zapytania, a zerwanie jej może przynieść ATI duże straty.

Co ciekawe, podobnie moża powiedzieć o AMD i NVIDIA. NVIDIA jest kluczowym producentem chipsetów do płyt głownych dla platformy AMD. Teraz, gdy AMD związało się z ich głównym konkurentem, może oznaczać to dla NVIDIA konieczność pilnej zmiany strategii w segmencie rynku, który okazał się do tej pory dużym sukcesem.

Zobaczymy wkrótce czy NVIDIA i Intel które do tej pory podchodziły "chłodno" do współpracy zmienią swoje zdanie i połaczą siły.

Komentuje Bartosz Jeziorański, zastępca dyr. handlowego PC Factory

Z naszego punktu widzenia przejęcie to nie spowoduje większych zmian. Według założeń AMD przejęcie to ma posłużyć wzmocnieniu rozwiązań zintegrowanych co jasno sugeruje dążność do wzmocnienia pozycji rynkowej przede wszystkim w segmencie rozwiązań mobilnych a także korporacyjnych gdzie dotychczas dominowała konkurencja. W perspektywie krótkoterminowej spodziewamy się agresywnej reakcji ze strony Nvidia firmy najbardziej zagrożonej w nowym środowisku.

Aktualizacja: 26 lipca 2006 10:58

W ramce dodano komentarz Pawła Walczaka, Business Development Directora firmy Action.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200