AIX nielegalny?

W tym tygodniu będziemy świadkami kolejnych wydarzeń w rozgrywce SCO przeciwko IBM. Jeśli pomiędzy firmami nie dojdzie do ugody, SCO Group będzie chciała unieważnić licencje koncernu na kod źródłowy Unixa. Stanowi on podstawę flagowego systemu IBM AIX.

Jeśli do tego dojdzie, firma wystąpi zapewne do sądu o wstrzymanie sprzedaży AIX-a. Według przedstawiciele SCO Group jego dystrybucja stanie się wtedy nielegalna. Groźba wycofania licencji to obecnie najmocniejsza karta przetargowa w ręku SCO. Zarząd amerykańskiej firmy twierdzi, że ma pełne prawo do takiego działania, gdyż IBM nielegalnie udostępnił kod źródłowy systemu Unix środowiskom linuxowym. Tego właśnie dotyczył pozew o miliardowe odszkodowanie jaki SCO złożyła przeciwko IBM w marcu br.

IBM wciąż odpiera zarzuty SCO. Prawnicy koncernu twierdzą ponadto, że unieważnienie posiadanej przez IBM licencji na Unix jest bardzo mało prawdopodobne.

Zobacz również:

  • Wirusy na Androida - popularne i niebezpieczne zagrożenia
  • Wyciek danych z API programistycznego Travis CI
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200