AI wkroczyła do narzędzi kompresujących obrazy wideo

Apple przejął bez rozgłosu start-up WaveOne. To twórca nowatorskiego narzędzia kompresującego przekazy wideo, które wykorzystuje do tego celu technologię AI.

Grafika: Jack-Moreh/freerangestock

Transakcja nie została co prawda jeszcze oficjalnie potwierdzona, ale biorąc pod uwagę fakt, że strona internetowa WaveOne została zamknięta dwa miesiące temu, a kilku byłych pracowników firmy (w tym informatyków, którzy zakładał WaveOne), pracuje już w Apple, informacja jest prawdziwa. Poza tym jeden z szefów firmy WaveOne zamieścił na portalu LinkedIn wpis w którym informuje, w zeszłym tygodniu firma WaveOne została przejęta przez Apple.

Wygląda więc na to, że Apple doceniło osiągnięcia firmy WaveOne w tej dziedzinie i uznało, że najlepszą drogą do skorzystania z nich jest kupno start-up’a. Wracając do technologii kompresowania/dekompresowania danych wideo należy przypomnieć, że w standardowych rozwiązaniach tego typu kompresowanie odbywa się po stronie dostawcy treści (np. generujących je serwerów), natomiast dekompresją zajmują się maszyny użytkowników końcowych.

Zobacz również:

  • Projektowanie zorientowane na użytkownika - Polska powyżej europejskiej średniej
  • Vids, czyli nowa jakość tworzenia przekazów wideo

Firma WaveOne opracowała narzędzie kompresujące/dekompresujące dane wideo, które korygują swoją pracę zależnie od tego, jakie treści zawiera przekaz. Wykorzystując wspomagane sztuczną inteligencją oprogramowanie, narzędzie analizuje poszczególne klatki wideo i zależnie od tego co się w nich znajduje, uruchamia odpowiednie moduły kompresji danych. Twórcy narzędzia zapewniają przy tym, że opracowana przez nich technologia jest odporna na nagłe zakłócenia występujące na łączach komputerowych i potrafi zmniejszyć rozmiar plików wideo nawet o połowę.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200