ABC Data szuka partnera

Chętny do kupna 51% udziałów polskiej firy jest niemiecki CHS.

Chętny do kupna 51% udziałów polskiej firy jest niemiecki CHS.

Od dłuższego czasu dyskutuje się na temat sprzedaży części udziałów firmy ABC Data - jednego z największych polskich dystrybutorów. Firmą z którą ABC Data prowadzi rozmowy jest niemiecki CHS - jeden z największych dystrybutorów sprzętu komputerowego w Europie.

Claudio Osorio, prezes CHS, potwierdził fakt prowadzenia rozmów, stwierdzając, że do podpisania umowy dojdzie już w pierwszej połowie marca br. Krzysztof Musiał, właściciel i dyrektor generalny ABC Data, odniósł się sceptycznie do opinii prezesa CHS. Nie zaprzeczył, że rozmowy prowadzone są od miesięcy, ale nie tylko z CHS, a także z innym partnerem, którego nie ujawnił. "Podpisanie umowy jest możliwe nie wcześniej niż w kwietniu, a za najbardziej prawdopodobny termin można uznać czerwiec br." - dodał K. Musiał.

Zapytany, dlaczego jeszcze przed rokiem zarzekał się, że nigdy nie sprzeda ABC Data zachodniej firmie, K. Musiał odpowiedział: "Obroty ABC Data w cenach realnych (w USD - przyp. red.) wzrosły w 1994 r. zaledwie o 15-20%, co źle rokuje firmie na coraz bardziej konkurencyjnym rynku. Aby z niego nie wypaść, firma w 1995 r. powinna zwiększyć obroty o 100%. Do tego niezbędny jest zastrzyk kapitałowy". Nieoficjalnie wiadomo, że przyszły partner ABC Data ma przejąć 51% udziałów tej firmy.

W latach 1990-93 obroty ABC Data systematycznie rosły. W roku 1992 firma osiągnęła dochód wysokości 16,52 mln USD, rok później 21,06 mln USD (wzrost o 27,5 %). W ub.r. firma zanotowała spadek w dynamice wzrostu przychodu.

CHS jest jednym z największych i najbardziej dynamicznie rozwijających się europejskich dystrybutorów. Jego obroty w 1994 r. wyniosły 500 mln USD, co oznacza prawie 200% wzrost w stosunku do roku poprzedniego (170 mln USD). Pozwoliło to firmie przesunąć się z 14 na 8 miejsce w rankingu największych europejskich dystrybutorów. Ewentualny alians z ABC Data byłby pierwszym, zawartym przez CHS z firmą działającą na terenie Europy Wschodniej. CHS, poza Niemcami, działa we Francji, W. Brytanii i Holandii. Na początku lutego br. CHS połączył się z holenderskim dystrybutorem A-Line. Umowa została jednak niespodziewanie zawieszona w dwa dni po podpisaniu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200