9 inwestycji, które CIO powinni przeprowadzić przed nadejściem recesji

W okresie spowolnienia gospodarczego cięcie kosztów jest niezbędne. Ale równie ważne jest dokonywanie właściwych inwestycji technologicznych, ponieważ informatycy mogą lepiej przygotować swoje organizacje do przetrwania trudnych czasów i wyjścia na prostą w dłuższej perspektywie.

9 inwestycji, które CIO powinni przeprowadzić przed nadejściem recesji

Fot. maitree rimthong/Pexels

W sytuacji, gdy spowolnienie gospodarcze jest niemal nieuniknione, większość liderów biznesowych myśli o recesji. Jeśli nastąpi ona w najbliższym czasie, będzie to wyjątkowy moment cyklu gospodarczego.

"Mamy rekordowo niskie bezrobocie, przy rekordowo wysokiej inflacji. Mamy ceny technologii i usług wyższe niż te, z którymi musi sobie radzić każdy CIO, lider IT czy właściciel firmy" - mówi Ryan Prindiville, partner w firmie księgowej i doradztwa biznesowego Armanino. "Jednocześnie firmy wychodzą z rekordowego wzrostu obserwowanego w ciągu ostatnich kilku lat. Mamy więc do czynienia z dychotomią, jakiej liderzy biznesu, prognostycy i prognozujący nigdy wcześniej nie widzieli".

Zobacz również:

  • Partnerstwo w zakresie rozwoju oprogramowania - 5 najlepszych praktyk
  • Google ostrzega przed monopolem Microsoftu w chmurze

Cięcie kosztów przed recesją to nic nowego - i z pewnością istnieją pewne obszary do redukcji, które miałyby ograniczony negatywny wpływ na biznes. „Ale mądrzejsze jest wykorzystanie możliwości przyspieszenia inwestycji w celu długoterminowej poprawy efektywności" - mówi Rick Pastore, starszy dyrektor ds. badań i doradca IT w The Hackett Group.

CIO mogą chcieć zainwestować na przykład w migrację systemów do chmury, ponieważ chcą mieć możliwość skalowania w górę lub w dół w czasie recesji. "Mogą istnieć inwestycje, których liderzy IT i CIO muszą dokonać teraz, aby wytrzymać przedłużające się spowolnienie" - zgadza się Prindiville.

Przedsięwzięcia te nie muszą być krótkoterminowymi rozwiązaniami. "Liderzy IT powinni z czasem planować bardziej elastyczne środowisko, ale to są ćwiczenia na trzy do sześciu miesięcy" - wyjaśnia Michael Fuller, dyrektor w The Hackett Group. "Celem jest zastanowienie się, jak mogliby zmienić organizacje technologiczne holistycznie i konsekwentnie, upewniając się, że te inwestycje zwiększają elastyczność".

Aby wyprzedzić nadchodzące perspektywy gospodarcze, liderzy IT powinni rozważyć dokonanie inwestycji w poszczególnych obszarach, zwłaszcza tam, gdzie takie przesunięcia mogą przynieść długoterminowe korzyści operacyjne, niezależnie od recesji.

Umożliwienie lepszego wglądu w koszty i wartość

"Liderzy IT powinni dobrze rozumieć swoją strukturę kosztów, a także wartości, jaką usługi i inwestycje IT zapewniają organizacji jako całości" - mówi Patrick Anderson, dyrektor ds. technologii, strategii i architektury w globalnej firmie konsultingowej Protiviti.

Jeśli nie masz jeszcze tej przejrzystości i jasności, teraz jest czas, aby zainwestować w jej stworzenie, ponieważ umożliwi to podjęcie odpowiednich decyzji w celu zmniejszenia kosztów lub wsparcia dodatkowych inwestycji.

Wiedza o tym, jak każdy aspekt infrastruktury IT wspiera biznes, jest również krytyczna. "W większości organizacji informacje te stanowią nie są łatwo dostępne" - mówi Anderson.

Przejście na chmurę

Firma Boomi niedawno dokonała przejścia do cloudu, inwestując w aplikacje cloud native i narzędzia do integracji danych. "Nie polegamy już na starszych rozwiązaniach, które wymagają dużych zespołów i budżetów lub mnóstwa pracy manualnej w celu wdrożenia zmian lub integracji" - mówi Neil Kole, CIO firmy Boomi. "Nasza inicjatywa transformacji zaowocowała wysokim zadowoleniem pracowników, niższymi kosztami IT jako procent przychodów oraz szybszym zwrotem z naszych inwestycji".

Urealnienie się dzięki FinOps

CIO szukający optymalizacji kosztów chmury mogą zainwestować w FinOps, aby dokładniej zarządzać kosztami aktywów IT. FinOps to dyscyplina zarządzania biznesem z towarzyszącym oprogramowaniem analitycznym, zaprojektowana do obliczania kosztów chmury, aby pomóc organizacjom lepiej planować, budżetować i prognozować zużycie i wydatki na chmurę. "Zapewnia to przejrzystość, która pozwala lepiej dopasować wydatki na chmurę do dostarczanej wartości biznesowej i wyeliminować potencjalne marnotrawstwo lub niedostosowanie" - mówi Anderson z Protiviti.

Podwójne podejście do agile

Jeśli jeszcze nie zainwestowałeś w zwinne podejścia, umiejętności i procesy, niech to spowolnienie popchnie cię w kierunku tej zmiany. "Stworzenie zestawu narzędzi agile nie może nastąpić z dnia na dzień" - mówi Kole z Boomi. "Jeśli twoja firma ma nadzieję na zachowanie odporności w czasie potencjalnej recesji, teraz jest czas, aby zacząć dokonywać tej transformacji".

Agile umożliwi IT zwiększenie dopasowania do potrzeb biznesu. "Stosowanie metodologii agile powinno być wymogiem, aby zapewnić skuteczność w zmieniającym się środowisku" - mówi Eugene Kuerner, CTO w firmie Center, dostawcy oprogramowania do zarządzania wydatkami. "Zwiększenie wykorzystania metodologii zwinnej w trudnych czasach pomaga w dopasowaniu do szybko zmieniających się wyzwań biznesowych".

To get ahead of the pending economic outlook, IT leaders should consider making investments in the following areas, especially where such shifts can reap long-term operational benefits, recession or not.

Współpraca i uzyskanie przejrzystości

"Najmądrzejszym krokiem, jaki może podjąć organizacja, jest postrzeganie spowolnienia jako okazji do wyjścia z recesji silniejszym" - mówi Stanley Huang, współzałożyciel i CTO w firmie Moxo. "Organizacje powinny zrobić krok wstecz i nakreślić przegląd aktualnej sytuacji biznesowej - identyfikując trendy w zakresie przepływów pieniężnych oraz układ struktury kosztów w sposób jak najbardziej szczegółowy".

Bliska współpraca z zespołem wykonawczym w celu nakreślenia tego przeglądu pozwala liderom IT skupić się nie tylko na ślepym cięciu kosztów, ale na przesunięciu wydatków. "Bez jasno określonej strategii przeglądu firmy, kierownicy IT są bardziej skłonni do podejmowania decyzji ad hoc, podczas gdy powinni poświęcić czas na dostosowanie celów IT do ogólnych celów biznesowych" - mówi Huang.

Podwyższanie poziomu analityki

Chcesz uszczęśliwić swoją organizację finansową? Jedną z lepszych inwestycji, jakie mogą obecnie poczynić organizacje IT, jest zaawansowana analityka i BI, dające organizacji lepsze narzędzia do zrozumienia własnych wydatków.

"Inwestowanie w większe możliwości analityczne, inteligentniejsze narzędzia raportowania i większa przejrzystość w zakresie tego, co jest wydawane i dlaczego, umożliwi inteligentnym dyrektorom finansowym podejmowanie lepszych decyzji" - mówi Pastore z Hackett Group.

Przyspieszenie działań w zakresie efektywności

Wyprzedzenie potencjalnego spadku gospodarczego jest korzystne, a CIO powinni forsować i chronić te projekty, które zwiększą efektywność i produktywność. "Należy poważnie rozważyć przyspieszenie inicjatyw, które w przeciwnym razie byłyby zagrożone" - mówi Erik Bailey, CIO w firmie Anaqua zajmującej się oprogramowaniem i usługami IP. "Każda wdrożona teraz inicjatywa, która zmniejsza koszty lub zwiększa wydajność, zaowocuje lepszą ogólną pozycją, jeśli spowolnienie gospodarcze rzeczywiście wpłynie na organizację".

Grupa Hackett stwierdziła, że 10% funkcji IT o najwyższej wydajności automatyzuje 2,1 razy więcej procesów biznesowych niż pozostałe. W rezultacie uzyskują one o 47% większą redukcję kosztów uruchamiania i zarządzania technologią. Niektóre funkcje dojrzałe do większej automatyzacji przed recesją to HR, finanse i samo IT.

"Liderzy IT, którzy obawiają się, że recesja może mieć negatywny wpływ na finanse, powinni skupić się na wdrażaniu automatyzacji i technologii low-code, aby umożliwić programistom spoza IT i integratorom w ich organizacjach uwolnienie czasu członków zespołu IT na bardziej efektywną pracę" - mówi Kole z Boomi.

Poszukiwanie nowych, obiecujących technologii

Nie jest to czas na przechodzenie w tryb obronny. CIO i ich zespoły powinny mieć oczy szeroko otwarte na możliwości inwestowania w nowe technologie. "Zwracaj baczną uwagę na pojawiające się technologie, trzymając rękę na pulsie na temat technologii, które mogą przynieść korzyści twojej organizacji z perspektywy wewnętrznej i zewnętrznej"- radzi Huang z Moxo.

Realokacja oszczędności operacyjnych

W czasie recesji koszty operacyjne IT mogą naturalnie spaść. Zapobiegliwi CIO przekierują część tych bezczynnych kosztów operacyjnych na nowe inicjatywy, zamiast tracić te pieniądze na inną część biznesu lub trzymać je w rezerwie. "Przekieruj je na projekty zwiększające wydajność infrastruktury, aby przyspieszyć istniejące projekty" - mówi Pastore.

Artykuł pochodzi z CIO.com

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200