10 urodziny Juniper Networks

W tym roku minie 10 lat od chwili powstania Juniper Networks, jednego z głównych konkurentów Cisco Systems na rynku routerów dedykowanych operatorom i dostawcom usług. Obecnie, kolejny etap rozwoju firmy, oznacza inwestycje w segment korporacyjny. O historii i najbliższych planach Juniper Networks mówi Scott Kriens, prezes koncernu.

10 urodziny Juniper Networks
Jak w ciągu tych 10 lat ewoluowało pojęcie routingu i w jaki sposób wpływało ono na wizję rozwoju Juniper Networks?

W przeszłości poważnie zastanawialiśmy się nad trafnością używania słowa routing w odniesieniu do jego zastosowania w sieciach IP. Pojęcie routingu zostało bowiem stworzone w latach 80-tych ubiegłego wieku i było dedykowane protokołowi konwersji danych między maszynami IBM a Apple - nie miało wiele wspólnego z trasowaniem pakietów w sieciach IP. Nie chcąc jednak drastycznie zmieniać zastanego porządku rzeczy, nazwaliśmy nasze urządzenia routerami i tak już pozostało. Dynamizm rozwoju routingu w świecie IP nastąpił bardzo szybko i to nie tylko dla producentów sprzętu dla operatorów, w czym specjalizowaliśmy się od początku, ale i dla wielu innych gałęzi przemysłu, gospodarki. W tym sensie wyznaczył on dla nas nowe kierunki rozwoju.

Chcecie szeroko zaistnieć na rynku rozwiązań korporacyjnych, konkurując m.in. z Cisco. Jak zamierzacie to zrobić?

Wykorzystamy swoje doświadczenie. Wiele korporacji chce mieć takie same technologie sieciowe, jak operatorzy i dostawcy usług. Niezależnie od tego, czy dostarczymy nasze rozwiązania British Telecom, Verizon, Departamentowi Obrony USA czy np. McDonald's lub stacji radiowej, to muszą one zachować najlepsze standardy jakościowe. Będziemy oferować produkty dostosowane do konkretnych potrzeb, przy stałej i ścisłej współpracy z klientami.

Dziesięć lat temu główny nacisk kładziono na szybkość urządzeń. Obecnie wymaga się, aby rozwiązania sieciowe były zorientowane na aplikacje. Czy Juniper będzie konkurował na tym polu z takimi gigantami, jak Microsoft czy IBM?

Nie wprost. Jeśli wyobrazimy sobie centrum danych w korporacji z jednej strony i na przykład studio filmowe z drugiej, to my chcemy być technologicznym łącznikiem między tymi dwoma, zupełnie odrębnymi na pierwszy rzut oka, ośrodkami. Stawiamy na rozwój uniwersalnej infrastruktury inteligentnej, integrującej znane, działające osobno rozwiązania. Rynek tego typu usług oceniamy na ponad 20 mld USD.

Rynek dąży do oferowania rozwiązań bazujących na architekturze SOA (Service Oriented Architecture). Czy planujecie dostosowywać swoje routery do tej koncepcji, odpowiadając tym samym na ekspansję Cisco?

Jak wspominałem, nie chcemy ograniczać się w rozwoju naszych technologii wyłącznie do sprzętu lub aplikacji. Musimy łączyć ze sobą te elementy, zwiększając wiedzę zarówno z dziedziny sprzętowej, jak i oprogramowania, infrastruktury transportowej w sieciach, ewolucji systemów zawartości treści (CMS). Wypełnienie tej strategii pozwoli nam oferować bardzo konkurencyjne, inteligentne rozwiązania z bogatym pakietem wartości dodanej.

Podsumowując, na czym skupicie najbardziej swoje wysiłki, zmierzające ku zaistnieniu na rynkach korporacyjnych?

Kluczowe dla nas będzie zadbanie o to, aby końcowy użytkownik, korzystający bezpośrednio z naszych usług był w pełni usatysfakcjonowany i otoczony fachową opieką. Jeśli tak się stanie, to nie będzie on chciał rezygnować z naszych nowoczesnych rozwiązań, nawet w przypadku ciągłej i aktywnej konkurencji ze strony innych dostawców. Nasza koncepcja inteligentnej infrastruktury sieciowej będzie stale rozwijana, a dbanie o klientów sprawi, że będzie mieli stałych odbiorców. Podobna sytuacja ma miejsce np. w koncernie IBM - wątpię, aby ktoś był w stanie konkurować z nim na polu komputerów typu mainframe. Tak samo jest z firmą Microsoft, z którą na rynku desktopów chce konkurować Apple. Microsoft wyrobił sobie na nim stabilną pozycję.

Z czego Juniper Networks może być dumne na przestrzeni 10 lat istnienia, a nad czym musicie jeszcze popracować?

Naszym największym dokonaniem, moim zdaniem, jest fakt, iż oddziały Juniper Networks znajdują się w 75 krajach, zatrudniamy 4 tys. osób, a przychody firmy osiągnęły już 2 mld USD. Wszystkie te czynniki znacznie przekraczają moje wyobrażenia sprzed 10 lat. Dużym wyzwaniem jest dla nas utrzymanie pozycji rynkowej i dalszy rozwój. I nad tym będziemy głównie pracować w ciągu najbliższych lat.

Rozmawiali: John Gallant, Jim Duffy (Network World)

Opracował: Dariusz Niedzielewski

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200