840 GB na 16 tysięcy km w 27 minut

Oto nowy rekord przesyłu danych w Internecie, ustanowiony przez firmę telekomunikacyjną Sprint oraz sieć Swedish National Research and Education Network. Średnia prędkość osiągnięta podczas eksperymentu to 4,25 gigabita na sekundę.

Średnia prędkość przesyłu danych osiągnięta przez Sprint oraz sieć Swedish National Research and Education Network jest co prawda niższa od wyniku kalifornijskiego Instytutu Technologii (Caltech) oraz genewskiego CERN-u, którym to udało się osiągnąć w kwietniu 6,25 gigabita na sekundę, jednak transfer odbywał się wtedy na dystansie 11 tysięcy kilometrów (szerzej informowaliśmy o tym w artykule "Internet2: kolejny rekord prędkości" -http://www.pcworld.pl/news/65812.html ).

W teście uczestniczyły dwie identyczne maszyny: serwery oparte na procesorze Xeon 2 GHz. Jeden z nich znajdował się w San Jose w Kalifornii, zaś drugi w północnej Szwecji. Wykorzystując sieci szkieletowe o nazwie SprintLink (po stronie Sprint) oraz GigaSUNET (szwedzka, 10-gigabitowa sieć badawczo-edukacyjna), udało się przesłać 840 GB danych na odległość 16346 km, w ciągu niespełna 27 minut, ze średnią prędkością 4,25 gigabita na sekundę. Podczas transmisji zostało wykorzystanych 40 routerów.

Zobacz również:

  • Ataki ransomware pozostają nadal numerem 1
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200