800-serwerowy klaster IBM

IBM mówi niewiele o swoich serwerach wyposażonych w procesory Itanium 2, ale klaster składający się z 800 serwerów dysponujących tymi procesorami, który ma wkrótce powstać w centrum National Center for Supercomputing Applications (NCSA), mówi sam za siebie.

Centrum NCSA postawiło na rozbudowany klaster, który ma moc odpowiadającą 3300 intelowskim procesorom Itanium. IBM wyposaży centrum w serwery (konkretnie chodzi o 800 czteroprocesorowych systemów), które zostaną na miejscu połączone w potężny klaster.

IBM nie poinformował jeszcze, kiedy serwer oparty na procesorze Itanium 2, któremu nadał nazwę kodową “Man-of-War”, pojawi się oficjalnie w ofercie firmy. Jednak tzw. dobrze poinformowane źródła twierdzą, że nastąpi to jeszcze w bieżącym roku.

Zobacz również:

  • Akcje Intel spadają - winna rosnąca konkurencja w AI

Przedstawiciel IBM potwierdził fakt, że centrum NCSA zamierza zbudować potężny system obliczeniowy składający się z setek serwerów wyposażonych w procesory Itanium 2. Jak dotąd IBM nie chce jednak powiedzieć, jakie to będą serwery i kiedy zostaną dostarczone do centrum.

Umowa z centrum NCSA jest wielką szansą dla procesora Itanium 2. To doskonała promocja tego produktu, która ma potwierdzić, że układ spisuje się doskonale obsługując aplikacje naukowe. Centrum NCSA nadało klastrowi (składającemu się z serwerów pracujących pod systemem operacyjnym Linux) nazwę TeraGrid.

Wiadomość o powstaniu klastra TeraGrid jest o tyle ważna, że potwierdza zainteresowanie firmy IBM procesorem Itanium 2. Jak dotąd IBM nie wydał bowiem żadnego oficjalnego oświadczenia, kiedy uruchomi produkcję swojego pierwszego serwera opartego na układzie Itanium 2, chociaż Hewlett-Packard, jeden z głównych rywali IBM, ma już w swojej ofercie kilka serwerów wyposażonych w ten procesor.

Trzeba w tym momencie przypomnieć, że wcześniej na konferencji LinuxWorld (San Francisco), IBM zaprezentował na swoim stoisku serwer x450, informując jednocześnie, że produkt ten pojawi się na rynku jeszcze w 2002 r. i będzie dostępny w dwóch wersjach: 4- i 8-procesorowej.

Analitycy sądzą, że IBM mówi tak niechętnie o procesorze Itanium, ponieważ układ ten rywalizuje z jej procesorami Power4, które są instalowane w unixowych serwerach sprzedawanych przez IBM.

Wszystko wskazuje na to, że serwery IBM oparte na procesorze Itanium 2 dysponować będą tym samym chipsetem, który jest aktualnie instalowany w serwerach linii xSeries (są to serwery intelowskie). Chipset – nazwa kodowa Summit – pozwala stosować w tym samym chassis procesory Xeon lub Itanium 2. IBM ma pod tym względem przewagę nad konkurencją.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200