80% zainfekowanych komputerów pracuje w "trybie" zombie dłużej niż przez miesiąc

Z najnowszego raportu firmy Trend Micro wynika m.in., że aż 80% zainfekowanych backdoorem komputerów pozostaje częścią botnetu dłużej niż przez miesiąc.

Sieć botnet

Botnet to sieć komputerów zainfekowanych szkodliwym kodem, który otwiera tzw. tylne drzwi (z ang. backdoor). Dzięki nim cyberprzestępcy mogą zdalnie przejąć kontrolę nad naszym sprzętem i wykorzystać go do własnych celów (wysyłanie spamu, ataki typu DDoS).

Właściciel zainfekowanej maszyny często przez długi czas nawet nie podejrzewa, że stał się częścią botnetu. Dlatego też jego sprzęt nazywany jest komputerem zombie.

Raport Trend Micro

Z najnowszego raportu firmy Trend Micro wynika, że najwięcej zarażonych komputerów (75% z nich należy do zwykłych użytkowników) znajduje się w Chinach, natomiast trzy największe sieci botnet mogą korzystać w sumie nawet ze 100 milionów maszyn.

"Oznacza to, że cyberprzestępcy mają do dyspozycji większą moc obliczeniową, niż wszystkie superkomputery razem" - tłumaczy przedstawiciel firmy Trend.

Firma twierdzi ponadto, że aż 80% komputerów zombie pozostaje częścią botnetu dłużej niż przez miesiąc. Przewiduje również, że część z zainfekowanych maszyn może być wykorzystywana przez cyberprzestępców nawet przez wiele lat.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200