80% mniej użytkowników Informixa po sześciu latach

W 2001 r. z bazy Informix Dynamic Server korzystało ponad 100 tys. klientów, dziś jest ich tylko 20 tys. - przyznaje rzecznik IBM. Co się stało 80 tys. pozostałych?

Przypomnijmy, w latach 90. XX wieku platforma IDS była drugą, po Oracle, najczęściej wykorzystywaną bazą danych na świecie. W 2001 r. borykająca się z problemami finansowo-prawnymi firma Informix została wykupiona przez IBM.

W momencie przejęcia spółki, przedstawiciele IBM mówili, że Informix ma ponad 100 tys. użytkowników, czyli pięć razy więcej niż dziś. To zastanawiające, zwłaszcza, że IBM stale rozwija bazę Informix, argumentując, że w przypadku dużej liczby transakcji odbywających się w czasie rzeczywistym (OLTP), jest ona bardziej wydajna niż IBM DB2.

Do jakich rozwiązań zmigrowało więc aż 80% użytkowników Informix Dynamic Server (IDS)? Część z nich prawdopodobnie - zachęcona polityką IBM - wybrała bazę DB2. Z drugiej strony wielu z pewnością wybrało rozwiązania konkurencyjnych firm, jak Microsoft, Sybase i Oracle. Przedstawiciele IBM odmówili jednak komentarza odnośnie dokładnej liczby użytkowników Informixa, którzy dziś korzystają z DB2, nie wiadomo więc ilu dokładnie klientów utracił IBM.

"Nie wyobrażam sobie powodu, dla którego ktokolwiek miałby migrować z bazy Informix do DB2" - powiedział sześć lat temu Larry Ellison, prezes Oracle, na wieść o transakcji IBM-Informix. Władze tego koncernu jeszcze dwa miesiące przed przejęciem Informixa przez IBM przekonywały, że dzięki ofercie lepiej dopasowanej do wymagań i specjalnym upustom cenowym, ok. 500 użytkowników bazy Informix wybrało rozwiązania Oracle.

W kontekście kolejnych przejęć koncernu IBM (m.in. szwedzkiego Telelogic za 745 mln USD) utrata znacznej części użytkowników korzystających z przejmowanych technologii nie wróży niczego dobrego. Z punktu widzenia interesów IBM najważniejszym problemem jest więc określenie, co zrobić, aby przekonać klientów przejmowanych firm do przejścia na własne rozwiązania lub chociaż utrzymać ich przy dotychczasowych systemach.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200