8 kanałów od Intela i Dolby

Intel wraz z firmą Dolby pokazały na IDF kodek dźwiękowy, który będzie stosowany w płytach głównych. Produkt znany wcześniej pod nazwą Azalia, pozwala na odtwarzanie dźwięku w konfiguracji 7.1, a dodatków obsługuje najnowsze technologie dekodowania Dolby Lalboratories z Dolby Pro Logic IIx włącznie. Ciekawostką i bardzo istotną funkcją jest możliwość odtwarzania kilku ścieżek audio jednocześnie, przy zachowaniu niezależności strumieni audio (np. różne utwory mogą być odtwarzane przez kolumny przednie i tylne).

Ta funkcja pozwala na tworzenie instalacji multiroom na bazie peceta. Dotychczas przy odtwarzaniu kilku ścieżek audio, poszczególne strumienie były miksowane, jeden był zakłócany przez drugi. Azalia pozwala na przypisanie odpowiednich stref (np. pokój dzienny, jadalnia) do określonych gniazd audio, co umożliwia odgrywanie kilku ścieżek jednocześnie.

8 kanałów od Intela i Dolby
Kodowanie do DD

Azalia wykorzystuje kilka nowych technologii Dolby Laboratories. Kodeki Dolby występują w trzech wariantach, różniących się ilością zaawansowanych funkcji (od najprostszego Dolby Sound Room, poprzez Dolby Home Theater po Dolby Master Studio). Dolby będzie także certyfikowało produkty, które mają być oznaczone firmowym logo. W zależności od rodzaju kodeka, wymogi te będą niższe lub wyższe. Podstawowe wymogi możecie zobaczyć na załączonej fotografii.

Zobacz również:

8 kanałów od Intela i Dolby
Nowa funkcja Dolby Live będzie pozwalała na kodowanie dowolnego rodzaju ścieżek do formatu Dolby Digital 5.1. Nie jest to nowość, bowiem już wcześniej umiały to chipsety NVidii. U Intela i innych producentów będzie to jednak spory przełom. Wraz z Dolby Live pojawi się ciekawe oprogramowanie DD Stereo Creator, pozwalające na samodzielne tworzenie ścieżek 5.1, które następnie zapisujemy na płytę DVD (np. do filmu z wakacji dodajemy podkład w 5.1).

Kodek ma zapewniać wysoką jakość dźwięku. Będzie możliwa praca w trybie 32-bit/192 kHz (96 kHz w trybie wielokanałowym). Intel rozmawia teraz z wytwórniami fonograficznymi nad uzyskaniem zezwolenia na odtwarzanie przez Azalię płyt DVD-Audio.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200