7 technologii, które zmienią smartfony

Smartfony kolejnej generacji będą to urządzenia wspierające takie technologie, jak m.in. wirtualna rzeczywistość czy wyświetlanie multimediów w trybie 4K. Ale innowacyjnych rozwiązań i technologii jest więcej.

Smartfony zmieniają się na naszych oczach właściwie z miesiąca na miesiąc. Dla nikogo nie ulega wątpliwości, że urządzenia tego typu będą wkrótce wspierać takie technologie, jak wirtualna rzeczywistość, możliwość dokowania do pecetów czy wyświetlanie multimediów w trybie 4K. Będą też wyposażone w ekrany o wyższych niż obecnie rozdzielczościach oraz wydajne bezprzewodowe interfejsy. Niżej prezentujemy siedem innowacyjnych rozwiązań i technologii, które znajdą zastosowania w kolejnych generacjach smartfonów.

1. Wirtualna rzeczywistość

Dostępne obecnie smartfony wspierają już pewne formy wirtualnej rzeczywistości, a Google oferuje tak proste rozwiązanie jak Cardboard (proste kartonowe pudełko, umożliwiające stereoskopowy podgląd rzeczywistości; czytaj tutaj). Samsung jest natomiast producentem gogli Gear VR, które pozwalają oglądać obrazy w trybie 3D.

Zobacz również:

Zwolennicy wirtualnej j rzeczywistości duże nadzieje wiążą z firmą Lenovo i inicjatywą noszącą nazwę Project Tango (Google). Zaowocuje ona powstaniem nowotarskich smartfonów. I tak Lenovo zapowiada, że wprowadzi w tym roku swój pierwszy smartfon wspierający technologię Tango. O technologii Tango czytaj więcej tutaj.

Umieszczone w nim czujniki będą mogły odmierzać odległość i oaz reagować na gesty wykonywane przez użytkownika. Będą więc wspierać podobne funkcjonalności, które oferuje technologia Kinect (Microsoft). Mapując ciągle otaczająca nasz rzeczywistość, smartfon będzie też kierować nas w czasie rzeczywistym do określonych miejsc (np. do znajdującego się w pobliżu pokoju konferencyjnego).

7 technologii, które zmienią smartfony

Google Cardboard

Smartfony z technologią Tango znajdą też zastosowanie w szeroko rozumianej inżynierii oraz z medycynie. Pierwsze smartfony wspierające tę technologię Tango mają trafić na rynek w połowie tego roku. Szacuje się, że będą kosztować od 2500 do 3000 zł. Intel zapowiada, że wprowadzi do oferty smartfony Tango przeznaczone dla deweloperów, dołączając do nich oprogramowanie SDK (Software Development Kit). Będą to smartfony wyposażone w kamerę 3D, za które trzeba będzie zapłacić ok. 300 USD.

2. Szybsze radiowe interfejsy

Smartfony będą bardzo szybko pobierać mapy i filmy, przede wszystkim za sprawą bardzo wydajnych interfejsów LTE. Będą to smartfony wyposażone w najnowsze procesory firmy Qualcomm (Snapdragon 820), które zaprezentowano w tym miesiącu na ostatnim MWC (Mobile World Congress). Procesor zawiera modem LTE, który może pobierać dane z szybkością 600 Mb/s, a wysyłać je w świat z szybkością 150 Mb/s.

Smartfony kolejnej generacji będą też wspierać technologię LTE-U, co oznacza iż będą mogły transmitować dane zarówno przez połączenia wykorzystujące licencjonowane pasma częstotliwości, jak i takie, które korzystają z nielicencjonowanych pasm częstotliwości (tak jak ma to miejsce w przypadku sieci WLAN).

7 technologii, które zmienią smartfony

Snapdragon 820

Niektóre modele procesorów Snapdragon 820 (więcej o tym procesorze pisaliśmy tutaj) będą wspierać technologię WiGig, dzięki której będą mogły wymieniać szybko dane drogą radiową z monitorami oraz z z innymi urządzeniami peryferyjnymi (oczywiście o ile będą one wspieraż też tę technologię). Qualcomm twierdzi, że połączenia bazujące na technologii WiGig pracują do trzech razy szybciej od połączeń 802.11ac.

3. Poznawcze przetwarzanie danych

Qualcomm chce wprowadzić do smartfonów technologię maszynowego uczenia się, co pozwoliłoby tym urządzeniom rozpoznawać obrazy czy lokalizować miejsce, w którym aktualnie się znajdujemy.

Firma twierdzi, że smartfony wyposażone w procesor Snapdragon 820 będą uczyć się i z czasem zdobywać coraz większą wiedzę o otaczającym im świecie. Będzie to możliwe za sprawą przetwarzania poznawczego, specjalnych algorytmów oraz firmowego układu scalonego Zeroth, który jest w stanie uczyć się na podstawie własnych doświadczeń.

7 technologii, które zmienią smartfony

Qualcomm pokazał już taki smartfon. Potrafi on rozpoznawać osoby (robiąc zdjęcie) i przypisywać im nazwy znajdujące się w specjalnej bazie danych. Co ważne jest to możliwe za sprawą inteligencji zagnieżdżonej w samym smartfonie, a nie zdalnym serwerze. Qualcomm informuje, że pracuje już nad trzydziestoma aplikacjami wykorzystującymi możliwości takiego smartfonu.

4. Szybsza grafika

Smartfony będą w stanie odtwarzać grafikę 4K, głównie dzięki procesorom graficznym kolejnej generacji wytwarzanym przez firmy Qualcomm i ARM. Nie będą to jednak na pewno układy firmy Nvidia. Produkuje ona oczywiście mobilne układy GPU, ale jakiś czas temu zrezygnowała z produkcji takich układów przeznaczonych dla smartfonów.

5. Lepsze wyświetlacze

Smartfony kolejnej generacji będą zawierać wyświetlacze o dużo większej rozdzielczości niż 1440 x 2560 pikseli (taka jest maksymalna rozdzielczość dostępna obecnie). Będą to też zwijane wyświetlacze OLED. Jednak te pojawią się w smartfonach najwcześniej za dwa lata. Wyświetlacz taki pokazała na ostatnich targach CES firma LG.

7 technologii, które zmienią smartfony

Zwijany ekran OLED zaprezentowany przez firmę LG

6. USB Type-C

Smartfony przyszłości będzie można doładowywać przez port USB Type-C, który posłuży również do podłączania ich do monitora czy zewnętrzach dysków SSD. Więcej o konektorze USB Type-C można przeczytać tutaj.

Samsung ma już taki dysk SSD T3, który może przechowywać do 2 TB danych i komunikować się bezpośrednio z urządzeniami Android.

7 technologii, które zmienią smartfony

USB Type-C

7. Szybsze układy scalone

Chodzi tu przede wszystkim o układy scalone wytwarzane przy użyciu technologii 3D. To właśnie głównie dzięki trójwymiarowej strukturze pamięci bazujące na tej technologii pracują setki razy szybciej od pamięci NAND/flash. Są one też w stanie przechować na określonej powierzchni układu scalonego 10 razy więcej danych niż układy pamięci typy DRAM, pobierając jednocześnie wielokrotnie mniej prądu. Specjaliści przewidują, że w smartfonach będą też instalowane energooszczędne, niskonapięciowe układy pamięci DDR4, które zwiększą znacznie ich szybkość działania.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200