7 cech, które każdy specjalista IT posiadać powinien

Praktyka pokazuje, że od umiejętności uzasadnienia i przekonywującego zaprezentowania wymagań i optymalnych ścieżek rozwoju systemów informatycznych często zależy los całej infrastruktury IT. Mówiąc wprost - specjalista ds. informatyki musi umieć sprzedać kierownictwu własne pomysły na rozwój tej części organizacji. Znajomość sztuki prowadzenia prezentacji przydaje się też podczas prowadzenia wewnętrznych szkoleń, które - również w ramach oszczędności - stają się coraz popularniejsze. Potrzebna jest też podczas spotkań z dostawcami oraz klientami, w które specjaliści techniczni angażowani są coraz częściej.

5. Umiejętności z zakresu zarządzania projektami i czasem

Większość zadań - może poza typowymi działaniami administracyjnymi - stawianych obecnie przed specjalistami ds. IT jest realizowana w reżimie projektowym. Takie podejście jest wygodne z biznesowego punktu widzenia i daje dobry wgląd w stopień realizacji projektów informatycznych. Jednak reżim projektowy wymaga od specjalistów ds. IT dodatkowych kompetencji organizacyjnych. Na znaczeniu zyskuje przede wszystkim umiejętność zarządzania czasem - własnym i innych. Przydają się wiec m.in. kompetencje związane z planowaniem zadań, wyborem odpowiednich priorytetów i raportowaniem oraz wytrwałość w realizacji dynamicznie zmieniającego się harmonogramu.

6. Umiejętność pracy zespołowej i zdolności kierownicze

W obliczu postępujących procesów restrukturyzacji zadania kierownicze są delegowane coraz niżej w hierarchii organizacji, a zależności pomiędzy poszczególnymi projektami i osobami odpowiedzialnymi za ich realizację stają się coraz bardziej złożone. W zespołach projektowych przybywa też pracowników tymczasowych. Specjaliści IT są często jednocześnie zaangażowani w różne projekty - są równocześnie członkami jednych zespołów i kierują pracą innych grup projektowych. Nie dziwi więc, że umiejętność pracy zespołowej wsparta podstawowymi chociaż umiejętnościami kierowniczymi w znacznym stopniu decydują o wartości pracownika.

7. Wiedza biznesowa

W dzisiejszych czasach IT jest narzędziem podległym biznesowi. Prace naukowe i doświadczalne z zakresu informatyki należą do rzadkości, zaś zdecydowana większość projektów informatycznych jest podporządkowana potrzebom organizacji biznesowych. Ich nadrzędnym celem jest realizacja konkretnych funkcji usprawniających zdolności organizacji, umożliwiających jej rozwój lub podnoszenie efektywności działania. Z tego powodu osoby odpowiedzialne za realizację projektów informatycznych powinny blisko współpracować z pracownikami odpowiadającymi za podstawowe działania biznesu. Udana współpraca wymaga jednak obustronnego zrozumienia i przynajmniej podstawowej wiedzy na temat zadań realizowanych przez drugą stronę. O ile znajomość podstaw funkcjonowania komputerów, sieci, czy obsługi drukarek staje się coraz bardziej powszechna, to znajomość realiów biznesu trudniej. “Obiegowa opinia o zupełnej nieznajomości realiów biznesu ze strony specjalistów ds. IT nie jest w pełni prawdziwa, ale ma swoje uzasadnienie w rzeczywistości. Tymczasem tylko osoby dysponujące wiedzą informatyczną wspartą znajomością choćby podstaw biznesu mają szansę na awans w strukturach organizacji" - podkreśla Jennifer Perrier-Knox, analityk firmy Info-Tech Research Group.

Opracowanie na podstawie "10 soft skills techies need" autorstwa Jennifer Kavur.

Zobacz też:

10 śmiesznych parodii informatycznych na YouTube

Help Desk w krzywym zwierciadle

CV na krótkich nogach


TOP 200