64-bity w Windows NT

Digital wesprze Microsoft przy tworzeniu 64-bitowych rozszerzeń dla systemu Windows NT.

Digital wesprze Microsoft przy tworzeniu 64-bitowych rozszerzeń dla systemu Windows NT.

W ubiegłym tygodniu Microsoft potwierdził, że we współpracy z Digitalem dołączy 64-bitowe rozszerzenia do kolejnej wersji systemu operacyjnego Windows NT. Według Paula Maritza, wiceprezesa działu platform systemowych Microsoftu, rozszerzenia zestawu funkcji programistycznych API dla Windows NT znajdą się w nowej wersji systemu, znanej pod nazwą Cairo, która wejdzie na rynek w 1997 r.

"Rozszerzenia API pozwolił by użytkownikom na uruchamianie dużych aplikacji, takich jak bazy danych, które wymagają ponad 2 GB. Oznacza to, że niedługo nie będzie aplikacji, których NT nie obsługuje" - twierdzi Paul Maritz.

Przedstawiciele Microsoftu twierdzą, że firma już opracowała skalowalne aplikacje z pakietu BackOffice (Windows NT Server i MS SQL Server), które umożliwiają intensywne przetwarzanie transakcji. Obecnie 32-bitowe Windows NT umożliwia uruchamianie dużych aplikacji wymagających do 2 GB RAM. Korzystanie z 64-bitowych adresów (very large memory) umożliwi bezpośrednie umieszczanie danych w pamięci o praktycznie nieograniczonej wielkości.

64-bitowe rozszerzenia systemu operacyjnego początkowo będą dostępne wyłącznie w Windows NT pracujących na platformie Alpha. Według przedstawicieli Microsoftu, firma wprowadzi kolejne, 64-bitowe wersje NT, gdy na rynku pojawią się inne 64-bitowe platformy sprzętowe. Poza dostarczeniem platformy sprzętowej Digital pełnił będzie w nowym projekcie Microsoftu rolę doradczą w działaniach inżynierskich, m.in. zapewni testowanie systemu w zakresie zgodności systemu operacyjnego z platformą sprzętową oraz dostarczy specjalne narzędzia programistyczne. Digital dokona także zmiany w kompilatorach, tak by obsługiwały 64-bitowe środowisko Microsoftu. Koncern nie będzie się jednak zajmować tworzeniem kodu Windows NT.

Współpraca Microsoftu z Digitalem stanowi kontynuację ogłoszonego rok temu porozumienia Microsoft/Digital Alliance for Enterprise Computing, mającego na celu zaspokojenie potrzeb wymagających systemów komputerowych obsługujących korporacje.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200