60% firm inwigiluje pracowników?

Większosć dużych amerykańskich firm (ponad 1000 pracowników) zatrudnia lub zamierza zatrudnić osoby, których zadaniem jest monitorowanie poczty elektronicznej innych pracowników. Jak wynika z raportu opublikowanego przez zajmującą się bezpieczeństwem w sieci firmę Proofpoint, więcej niż co czwarta firma zwolniła za naruszanie zasad dotyczących poczty elektronicznej co najmniej jedną osobę w ciągu ostatniego roku.

Według innych opracowań, pracodawcy inwigilują nie tylko e-maile. Odsetek firm monitorujących czas, jaki ich pracownicy spędzają rozmawiając przez telefon oraz namierzających wybierane numery, wzrósł w ciągu ostatnich pięciu lat z 9 do 51%. Ich szefowie najczęściej interesują się tym, czy pracownicy nie wysyłają poufnych informacji na zewnątrz.

Na obecną chwilę raport dotyczy jedynie spółek, zarejestrowanych na terenie Stanów Zjednoczonych. Trudno jednak nie przypuszczać, że firmy nie stosują podobnych zabezpieczeń także na Starym Kontynencie. Istnieje wiele tanich i łatwych rozwiązań, dzięki którym możliwe jest kontrolowanie komputerów używanych w miejscu pracy. Więcej na temat w artykule: Wielki Brat patrzy - inwigilacja w pracy.

Zobacz również:

  • Discord współpracuje w dochodzeniu w sprawie naruszenia tajnych materiałów USA

Pełna, darmowa wersja raportu dostępna jest na witrynie Proofpoint.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200