6 innowacji dla centrów danych

Na rynku rozwiązań konsumenckich (np. smartfony czy netbooki) wciąż pojawia się wiele nowości i to właśnie one najczęściej przyciągają uwagę użytkowników. Niemało nowatorskich technologii znajduje również zastosowanie w rozwiązaniach dla przedsiębiorstw, takich jak centra danych, zwiększając znacznie efektywność ich pracy. A oto sześć z nich, które mogą pojawić się w naszym data center szybciej niż nam to się wydaje, dlatego warto się z nimi zapoznać już dzisiaj.

1. Połączenia światłowodowe Light Peak

6 innowacji dla centrów danych
Sukces HDMI udowodnił, że posiadanie jednego uniwersalnego kabla, który może obsługiwać telewizory, odtwarzacze Blu-ray czy urządzenia set-top box jest doskonałym, ułatwiającym życie rozwiązaniem. Wydaje się, że Intel miał to na uwadze, przystępując do prac nad optyczną technologią Light Peak, która pozwoli budować światłowodowe połączenia i przesyłać przez nie dane wymieniane między poszczególnymi elementami komputera PC czy notebooka albo transmitować dane między komputerem i podłączonym do niego urządzeniem peryferyjnym. Można być pewnym, że wcześniej czy później technologia ta zawita również do centrów danych, obsługując tam serwery, przełączniki czy routery.

Kabel światłowodowy Light Peak ma średnicę 3,2 mm i może mieć długość 100 metrów. Intel zaprojektował już kontroler (instalowany w komputerze PC), który obsługuje takie połączenia. Szereg producentów komputerów (w tym HP i Dell) zapowiedziało, że pierwsze pecety zawierające połączenia Light Peak pojawią się w ich ofertach już w 2011 r.

Zobacz również:

Technologia Light Peak znajdzie na pewno zastosowanie w centrach danych. Światłowody zostały wprowadzone do centrów danych dwadzieścia lat temu, wtedy gdy IBM zaprezentował rozwiązanie o nazwię Escon (Enterprise Systems Connection). Połączenia Escon przesyłały dane między komputerami mainframe, transmitując je z szybkością 200 Mb/s.

Połączenia Light Peak pracują wielokrotnie szybciej, oferując przepustowość 10 GB/s. W skład opracowanej przez Intel platformy Light Peak wchodzi układ scalony pełniący rolę kontrolera oraz moduł optyczny zamieniający sygnały elektryczne na światło (i odwrotnie). Połączenia Light Pulse będą konkurować w pecetach z takimi technologiami, jak USB i FireWire. A potem..., potem czas na centra danych.

2. Chłodzone cieczą, poziome szafy

Systemy chłodzące urządzenia pracujące w centrach danych, wykorzystujące do tego celu ciecz, nie są niczym nowym. I tak np. firma HP zaprezentowała w ub. r. stacje robocze z400 i z800, które są chłodzone cieczą. HP zastosował w miejsce standardowego wentylatora specjalną wodną płytę. Ciecz przepływa przez płytę i odbiera od niej ciepło, a następnie jest przesyłana rurką do chłodnicy, nad którą znajduje się wolnoobrotowy, cichobieżny wentylator.

6 innowacji dla centrów danych

Ostatnio pojawiła się ciekawa technologia Green Revolution Cooling, oferująca zupełnie nową jakość. Jest to rozwiązanie zaprojektowane specjalnie z myślą o centrach danych, w których ciepło musi być odprowadzane od dużych szaf.

Rozwiązanie różni się tym od standardowych systemów chłodzenia, że szafa (w której znajdują się serwery, przełączniki oraz inne urządzenia) jest usytuowana poziomo, a nie pionowo (administrator ma dzięki temu łatwiejszy dostęp do sprzętu oraz okablowania). Szafa jest chłodzona przy użyciu cieczy o nazwie GreenDEF, której głównym składnikiem jest mineralny olej. Jest to nieprzewodząca prądu elektrycznego, niepalna i biodegradowalna ciecz.

Ważne jest to, że GreenDEF może absorbować (chodzi o jednostkę objętości) 1200 razy więcej ciepła niż powietrze. Zaletą systemu GreenDEF jest energooszczędność. Szacuje się, że system taki pozwala zaoszczędzić 30-40% energii w porównaniu z tradycyjnym systemem chłodzenia.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200