5G w Polsce - który operator ma najszybszą sieć komórkową?

Speedtest.pl po raz pierwszy przeprowadził badanie wydajności sieci 5G oferowanych w Polsce. Który operator wypadł najlepiej, a kto musi jeszcze popracować nad prędkością transmisji danych?

Sieć 5G wystartowała w Polsce już 2,5 roku temu. Na przestrzeni tego czasu wielka czwórka tj. Orange, Plus, Play oraz T-Mobile uruchomiły sieci 5G w największych miastach w kraju oraz w okolicach hubów komunikacyjnych i najważniejszych dróg tranzytowych.

Który operator posiada najszybsze 5G w Polsce?
Źródło: Frederik Lipfert on Unsplash

Który operator posiada najszybsze 5G w Polsce?

Źródło: Frederik Lipfert on Unsplash

W ciągu ostatnich dwóch lat na rynku pojawiło się również mnóstwo nowych modeli smartfonów z obsługą 5G z różnych segmentów cenowych. Aktualnie nawet podstawowe modele występują w wersjach z obsługą sieci 5G, co znacząco zwiększa popularność tej technologii w naszym kraju.

Zobacz również:

  • Światowy ruch danych mobilnych potroi się w ciągu sześciu lat
  • Polska poprawia gotowość do wprowadzenia 5G
  • Google Fiber testuje 20-gigabitowy internet dla użytkowników domowych z routerami Wi-Fi 7

Rozwojowi sieci 5G w naszym kraju przyjrzała się firma SpeedTest, która znana jest z analizowania prędkości transmisji danych u operatorów przewodowych oraz komórkowych. Po raz pierwszy w historii wydzielono odrębne wyniki pomiarów prędkości transmisji danych z wykorzystaniem sieci 5G.

Liderem w kwestii wydajności jest operator, który jako pierwszy uruchomić sieć 5G w Polsce. Mowa o jedynym operatorze sieci komórkowej pochodzącym z Polski - Plusie.

Polkomtel oferuje niemalże 2-krotnie wyższą przepustowość przesyłania danych od konkurencji. Diametralna różnica wynika z faktu, że Grupa Polsat Plus jako jedyna w kraju posiada pasmo do rozwoju sieci 5G.

Średnia prędkość pobierania danych z wykorzystaniem sieci 5G wynosiła 139,2 Mb/s, a wysyłania 18,3 Mb/s. Opóźnienia wynosiła 33 ms. Dane uzyskano z 4 tysięcy pomiarów.

Na drugim miejscu znalazł się najmłodszy operator z wielkiej czwórki - Play z wynikami 72,3 Mb/s dla pobierania, 21,6 Mb/s wysyłania i ping na poziomie 26 ms.

Trzecie miejsce przypadło Orange z wynikami 70,3 Mb/s dla pobierania, 27,1 Mb/s wysyłania i ping na poziomie 24 ms.

Czwarte miejsce należy do sieci T-Mobile. Wyniki wynoszą 66,3 Mb/s dla pobierania, 25,3 Mb/s wysyłania i ping na poziomie 28 ms.

Warto podkreślić, że ranking uwzględnia prędkość pobierania. W kwestii ilości opóźnień i prędkości wysyłania danych zwycięzcą zostało Orange.

W przypadku testów z siecią 4G LTE wyniki są odmienna. Na prowadzeniu jest T-Mobile, a za nim Orange, Play i Plus.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200