500 GB na nośniku

W kwietniu 2005 r. firma InPhase Technologies, zajmująca się rozwojem holograficznej technologii zapisu danych, ogłosiła, że uzyskała gęstość zapisu na poziomie 200 Gb na cal kwadratowy. Po niespełna roku koncern poinformował o ponad dwukrotnym poprawieniu poprzedniego osiągnięcia. Obecna gęstość to 515 Gb na cal kwadratowy.

Dane zostały zarejestrowane przy użyciu niebieskiego lasera o długości fali 407 nanometrów - takiego samego jaki stosowany jest np. w napędach Blu-ray. Przedstawiciele InPhase nie podali jednak całkowitej pojemności nośnika na którym uzyskano wspomnianą gęstość. Wspomnieli tylko, że jego średnica to 5,25 cala i że może pomieścić ok. 106 filmów w formacie DVD. Można się pokusić więc o pewne spekulacje i przeliczyć domniemaną pojemność przy założeniu że 1 film zajmuje 4,7 GB - otrzymamy wtedy... 500 GB!

Firma planuje wprowadzenie do sprzedaży jeszcze pod koniec tego roku napędów oraz nośników holograficznych o pojemności 300 GB i o szybkości transferu na poziomie 23 MB/s. Wg niej w przyszłości będzie możliwe uzyskanie pojemności sięgającej 1,6 TB!

Warto również wspomnieć nieco więcej o zastosowanej technologii. Ważną jej cechą jest tzw. nielokalność hologramów. Oznacza to, że informacja jest zapamiętywana na całej naświetlonej w trakcie zapisu powierzchni. Dzięki temu aby odczytać dane wystarczy naświetlić tylko niewielki fragment hologramu (nie mniejszy jednak od długości fali zastosowanego lasera) aby otrzymać pełną informację o zapisanych danych. Niesie to za sobą zwiększenie bezpieczeństwa danych i możliwość ich odczytania nawet w wypadku uszkodzenia nośnika. Równie istotny wydaje się fakt, iż trwałość zapisanych informacji na dysku holograficznym jest szacowana na co najmniej 50 lat.

Niestety, cena napędu holograficznego nie została podana. Można się jednak posiłkować informacjami podanymi w poprzednim roku które mówiły o 10 000 USD za napęd i 100 USD za nośnik.

Więcej informacji znaleźć można na stronie InPhase.


TOP 200