50 lat minęło

Pierwszy telefon komórkowy ważył 40 kg i kosztował tyle co samochód.

Pierwszy telefon komórkowy ważył 40 kg i kosztował tyle co samochód.

Na świecie z komórek korzysta już miliard ludzi, w Polsce mamy zarejestrowanych 33 mln użytkowników sieci telefonii komórkowej. Polscy operatorzy spodziewają się, że lada moment nasycenie rynku zrówna się z liczbą mieszkańców kraju. Potrzeba było na to 10 lat.

Sztokholm 1956

W tym roku Ericsson wprowadził na rynek telefon komórkowy wielkości walizki ważącej ok. 40 kg. Kosztował tyle co samochód i można było z niego początkowo rozmawiać wyłącznie w promieniu 30 km od masztu postawionego w Sztokholmie. Pierwsza sieć komórkowa miała 100 abonentów. Historycy pamiętają wszakże, że pierwsze próby z telefonią mobilną poczyniła 50 lat wcześniej Hilda Ericsson, która podłączywszy specjalny bosak do drutów telefonicznych ciągnących się wzdłuż szosy, mogła rozmawiać ze swojej przenośnej słuchawki w automobilu.

Rozwój analogowej technologii komórkowej nabrał tempa w latach 80. XX w. Jednak dopiero cyfrowy standard GSM (Global System for Mobile Communications), zaprezentowany na targach Telecom'91 w Genewie, podbił świat. W ciągu kilku miesięcy wprowadzono go w kilkudziesięciu krajach na czterech kontynentach. W tym czasie zaczęła działać pierwsza polska sieć komórkowa PTK Centertel, jeszcze w analogowym systemie NMT 450 MHz.

Warszawa 1996

Wtedy właśnie podpisano pierwszą umowę na budowę sieci GSM w Polsce. Beneficjantami rządowej decyzji o przyznaniu koncesji na świadczenie usług w tym systemie były dwie firmy - Polkomtel (Plus GSM) i Polska Telefonia Cyfrowa (Era GSM). Celowo wyeliminowano PTK Centertel jako spółkę ówczesnego monopolisty, czyli Telekomunikacji Polskiej.

Historycznie pierwszy raz można było rozmawiać w Warszawie za pomocą telefonu GSM w 1995 r. w okolicach hotelu Victoria, gdzie uruchomiono pokazową sieć komórkową. Po latach trudno w to uwierzyć, lecz chodziło przede wszystkim o przekonanie ludzi, że można rozmawiać bez kabli i bez konieczności szukania budki telefonicznej. W tym celu zdecydowano się nawet wykorzystać koncert Jose Carerrasa w Teatrze Wielkim wiosną 1996 r., aby pokazać komórki w działaniu, co dzisiaj byłoby niewyobrażalnym nietaktem.

Wreszcie we wrześniu 1996 r. powstała pierwsza pozawarszawska stacja bazowa w Legionowie. Chodziło o zapewnienie łączności na polu golfowym w pobliskim Rajszewie.

Warszawa 2006

Dziś aż 27% Polaków korzysta tylko z telefonu komórkowego. Na rozmowach komórkowych spędzamy dziennie średnio kwadrans. W wysyłaniu SMS bijemy na głowę rozwinięte rynki, co sygnalizuje, że traktujemy je jako podstawową usługę komórkową. Ale są też wśród nas tacy (21%), którzy nie są zainteresowani nabyciem telefonu komórkowego. To grupa głównie starszych osób. Wielu z nich po prostu nie stać na telefon komórkowy.

W którą stronę idziemy? To już widać: telefon staje się przenośnym urządzeniem wykorzystywanym zarówno do robienia zdjęć, jak i słuchania muzyki, przeglądania stron WWW, odbierania poczty elektronicznej. W ostateczności zawsze można z niego zadzwonić.

<hr>Zapraszamy do udziału w III Forum na rzecz Usług Szerokopasmowych, 21-22 listopada,http://broadband2006.computerworld.pl .


TOP 200