5 trendów, które zmienią świat do 2030 r.

Gartner w swoim nowym raporcie „Hype Cycle for Emerging Technologies, 2020” typuje 5 trendów technologicznych, które zmienią świat w ciągu najbliższej dekady.

Czy za 10 lat obudzimy sie w nowym, cyfrowym świecie?

Technologie wschodzące potrzebują dobrych kilku lat, by wrosnąć w rynek i dojrzeć na tyle, by wpływać na zmianę modeli biznesowych. Cloud computing nie wyważył sobie drzwi w jeden rok, technologia blockchain nie została zaimplementowana w tydzień. Co, według analityków Gartnera, czeka nas niebawem? Eksperci przygotowujący raport przyjrzeli się 1700 technologiom, przypisanym do 30 kategorii. Tak szerokie spectrum pozwoliło wyłonić 5 kluczowych trendów, które zrewolucjonizują rynek w ciągu 10 lat.

Specjaliści wyraźnie wskazują, że kołem zamachowym technologii stała się globalna pandemia. To jej należy przypisać tworzenie przynajmniej kilku nowych kierunków rozwoju technologicznego. Nowe trendy, o czym należy pamiętać, nie będą samotnymi wyspami technologicznymi. Będą przenikać się, wykorzystywać podobne narzędzia i rozwiązania, by łącznie tworzyć nowy cyfrowy ekosystem.

Zobacz również:

  • Cyfrowa transformacja z AI - co nowego na Google Cloud Next 24
  • 7 lat na szczycie. Veeam ponownie liderem Gartner® Magic Quadrant 2023

Zwinniejsze przedsiębiorstwa

Przedsiębiorstwa w dobie COVID-19 stanęły przed ogromnym wyzwaniem zachowania ciągłości biznesowej i znacznie szybszego reagowania na zmieniające się otoczenie rynkowe. Wywołany pandemia kryzys pokazał, że z trudnych sytuacji obronna ręką wyjdą te firmy, które potrafią elastycznie i zwinnie operować na rynku. Modelem funkcjonowania, bazującym na wykorzystaniu nowych technologii, który umożliwi organizacjom przechodzić bezboleśnie zawirowania wywołane czynnikami zewnętrznymi będzie architektura kompozytowa (Composite Architectures).

Przedsiębiorstwa nowego typu będą tak projektowane, by szybciej reagować na zmiany. Ten model biznesowy pozwoli firmom przejść od tradycyjnego planowania działań do zwinnych możliwości zmiany, opartych o analizę i predykcję np. danych z systemów produkcyjnych. Dużą rolę odgrywać tu będzie Sztuczna Inteligencja. Modułowa konstrukcja ma umożliwić organizacjom szybsze przemodelowanie struktury biznesu i dostosowanie jej do aktualnej potrzeby rynkowej.

Nowy człowiek w sieci

„Cyfrowe ja” (Digital me) to trend bezpośrednio wynikający z sytuacji globalnej pandemii. To cyfrowe identyfikatory, pozwalające funkcjonować ludziom w dobie dystansu społecznego. Nie chodzi tu o cyfrową wersję dowodu osobistego, ale o nowe podejście do sposobu funkcjonowania ludzi w cyfrowym świecie. Widać tu wyraźną analogię do rozwijanej już technologii „cyfrowego bliźniaka” (digital twins), czyli cyfrowej repliki fizycznego obiektu, znajdującej zastosowanie np. w przemyśle. Jednak Digital me będzie technologią jeszcze bardziej zaawansowaną, stwarzającą nowy cyfrowy byt reprezentujący nas w sieci.

W czasie pandemii mieliśmy już do czynienia z tego typu cyfrowymi znacznikami tożsamości, jak choćby paszporty zdrowotne (bardzo zaawansowane w Chinach) czy aplikacja Aarogya Setu, służąca do śledzenia kontaktów i mapowania syndromów COVID – 19 w Indiach. Szersze zastosowanie cyfrowej tożsamości, przetestowane na setkach milionów użytkowników, pozwoliło wyciągnąć wnioski i uwidocznić nowy trend technologiczny.

Jeszcze lepsza inteligencja

Znana już i stosowana szeroko Sztuczna Inteligencja również znalazła się w gronie kluczowych trendów najbliższej dekady. To nie dziwi. Dziś trudno znaleźć rozwiązanie, które (przynajmniej wg producenta) nie posiada zszytych elementów AI. To, na co zwracają uwagę eksperci Gartnera, to rozwój AI w kierunku struktury samodzielnie adaptującej się do sytuacji. Formatywna Sztuczna Inteligencja będzie zdolna do dynamicznych, zwinnych zmian w odpowiedzi na zachodzące zmiany w organizacji. Sztuczna inteligencja przestanie być trwałym w swej formie kawałkiem kodu, a będzie się adaptować do problemu, jaki naprzeciw niej stawiamy.

Cyfrowe zaufanie

Świat stracił sporo zaufania do cyfrowych informacji. Fałszywe wiadomości, spreparowane przez AI obrazy – takie wydarzenia podkopały wiarę w technologię i mocno ograniczyła zaufanie do generowanych przez AI wyników. Dlatego potrzebne jest nowe rozdanie, jakim będzie Algorithmic Trust. Algorytmiczne modele zaufania, oparte na zaawansowanej autentykacji informacji i zapewniające niezmienność danych będą na nowo budowały zaufanie związane z bezpieczeństwem, wiarygodnością i źródłem pochodzenia danych, procesów, produktów.

Bliski upadek krzemu?

Gartner wieszczy koniec epoki krzemu. „Beyond silicon” zmieni całkowicie obraz świata technologicznego. Możliwości rozwoju procesorów są coraz bardziej ograniczone, prawo Moore’a w końcu przestanie działać. Dalszy rozwój technologii będzie wymagał nowych źródeł mocy obliczeniowej. Specjaliści od kilku lat mówią już o nowych możliwościach, jak choćby wykorzystanie DNA do zapisu informacji czy tranzystory węglowe. Póki co myślenie o technologii poza krzemem trafia na szereg barier, których przełamanie zajmie specjalistom jeszcze trochę czasu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200