5 Pytań do CEO Inspur Europe

Materiał promocyjny Wywiad z Jay Zhang - CEO of Inspur Europe

Firma Inspur jest wciąż mało znana w Polsce, czy mógłby Pan ją przedstawić w kilku zdaniach?

Inspur jest jednym z największych producentów serwerów na świecie. W Europie poza serwerami oferujemy jeszcze macierze. Posiadamy fabryki i centra R&D praktycznie na każdym kontynencie. W Europie mamy 5 oddziałów oraz fabrykę na Węgrzech, która produkuje na potrzeby lokalnych klientów.

Patrząc globalnie, od strony bardziej statystycznej, firma jest obecna w ponad 100 krajach i zatrudnia kilkadziesiąt tysięcy osób. Inspur z udziałem około 20% jest największym na świecie dostawcą serwerów do sztucznej inteligencji. Wg. IDC i Gartnera jesteśmy również 3 największym na świecie producentem serwerów, a wg. Top500 drugą firmą pod względem ilości stworzonych superkomputerów.

Czy mógłby nam Pan powiedzieć coś więcej o klientach Inspur? Jaki jest wasz model biznesowy?

Tak jak wspomniałem, Inspur jest firmą globalną. Mamy klientów z praktycznie każdej branży. Przykładowo, nasz oddział, R&D i fabryka znajdujące się w Dolinie Krzemowej skupiają się na współpracy z największymi gigantami technologicznymi z USA. W Japonii i Korei natomiast pracujemy z największymi bankami czy producentami samochodów.

Wśród europejskich klientów firmy są m.in. czołowi niemieccy producenci samochodów, firmy telekomunikacyjne, uniwersytety w Anglii, Niemczech i paru innych krajach, francuscy i niemieccy dostawcy chmury, czołowi producenci gier, liczne instytucje publiczne, centra danych z całego kontynentu itp. Wielu z nich zapewniamy nasz unikalny model biznesowy Joint Design Manufacture (JDM), gdzie wraz z partnerem tworzymy produkt idealnie dopasowany do ich potrzeb.

5 Pytań do CEO Inspur Europe

Jay Zhang - CEO of Inspur Europe

A jak wygląda Państwa zaangażowanie na polskim rynku?

Polska jest jednym z naszych najnowszych europejskich oddziałów, w którym widzimy ogromny potencjał i który obecnie bardzo mocno rozwijamy. Po pierwsze, oddział w Warszawie odpowiada za współpracę z partnerami i klientami w kilkunastu krajach regionu Europy Środkowej i Wschodniej. Po drugie, bardzo intensywnie tu rekrutujemy, szczególnie inżynierów, którzy będą bardzo blisko współpracować również z naszymi oddziałami w Helsinkach i Sztokholmie. Dlatego wszystkich zainteresowanych dołączeniem do nas na różne stanowiska zapraszam do odwiedzenia naszego polskiego profilu na LinkedIn i kontaktu z lokalnym oddziałem. Docelowo chcielibyśmy żeby Polska stała się jednym z naszych najważniejszych hubów na Europę.

Regularnie uczestniczymy też w różnych lokalnych wydarzeniach, jak choćby ostatnia konferencja Państwo 2.0, podczas której przedstawiliśmy szereg naszych rozwiązań m.in. dla administracji publicznej. Mamy tu również dość szeroką siatkę partnerów, którą wciąż intensywnie rozwijamy.

Czy jest jakiś szczególny obszar, na którym koncentruje się firma? W jaki sposób firma Inspur powinna być postrzegana w polskiej branży IT?

Przede wszystkim powinna być postrzegana jako firma innowacyjna. Inspur sprzedaje serwery od ponad 25 lat, świadczy o tym choćby wspomniane wcześniej bycie największym dostawcą serwerów do sztucznej inteligencji. Kolejny obszar, który obecni mocno rozwijamy to Edge computing.

Ponadto Inspur jest złotym członkiem globalnej społeczności open-source OpenStack, platynowym członkiem OCP (Open Compute Project) oraz członkiem ODCC. Pełni także funkcję przewodniczącego SPEC Machine Learning, międzynarodowej agencji oceniającej, która kieruje ustanawianiem standardów oceny wydajności wzorców AI.

W tym momencie branża serwerów, tak jak i wiele innych branż zmaga się z niedoborem komponentów. Jak to wpływa na terminy dostaw u Państwa?

Oczywiście, braki komponentów dotyczą praktycznie całej branży. Jednak z racji tego, że jesteśmy bardzo blisko początku łańcucha dostaw oraz część komponentów produkujemy sami, nasze terminy dostaw są bardzo dobre i nadal jest to parę tygodni.

Na sam koniec pozwolę sobie wrócić do Pani pierwszego pytania, że firma Inspur jest jeszcze słabo rozpoznawalna. Tu warto wspomnieć, żę Inspur to firma stworzona i prowadzona przez inżynierów. Dla nas najważniejsza jest jakość i elastyczność produktu. Dlatego najbardziej nas cieszy to, że choć może nadal nie istniejmy w powszechnej świadomości, to wśród inżynierów zajmujących się serwerami jesteśmy doceniani za dobrą jakość produktów. Wystarczy choćby zajrzeć na kanał ServeTheHome na YouTube gdzie regularnie są testowane i porównywane serwery różnych producentów.

Dziękuję za rozmowę.

Więcej informacji o firmie na en.inspur.com lub na polskim profilu LinkedIn www.linkedin.com/company/inspurpolska.

5 Pytań do CEO Inspur Europe