4G: jutro czy pojutrze

Według WWRF standard 4G stanie się zbiorem technologii i protokołów, a nie jednym, pojedynczym standardem - podobnie jak stało się z technologią trzeciej generacji, w skład której wchodzą zarówno GSM, jak i UMTS.

Szybkie sieci w Polsce

Mimo że większość operatorów obecnych w naszym kraju (Orange, T-Mobile, Vodafone) aktywnie inwestuje na świecie w technologie szybkich transmisji danych, to ich podejście w Polsce do tego tematu dalece odstaje od zachodnich standardów. Choć wszyscy reklamują dostęp do Internetu w standardzie HSDPA (teoretyczna prędkość transferu to 1,8 Mb/s), to w rzeczywistości za szczęście można uznać osiągnięcie transferu odpowiadającego standardowi UMTS. Sytuacja ta będzie się oczywiście z czasem zmieniać, ale wygląda na to, że przy stosunkowo niewielkim nasyceniu rynku w Polsce, a także względnie niewielkim zapotrzebowaniu na mobilne systemy o wysokiej przepustowości, nawet inwestycja w migrację z sieci 3G do 3,5G może stać się wyzwaniem.

Nieco lepiej jest w Polsce z instalacjami WiMAX. Pierwsza z nich, działająca w trybie komercyjnym, powstała w sierpniu 2005 r. w Bielsko-Białej. Usługa oferowana przez firmę SferaNet realizowana jest obecnie za pomocą trzech nadajników. Jeden z nich znajduje się na kominie bielskiej elektrociepłowni, pokrywając swoim sygnałem teren miasta Bielsko-Biała, drugi nadajnik znajduje się w Żywcu na górze Grojec (612 m n.p.m.), zaś trzecia stacja WiMAX nadaje swój sygnał z komina elektrociepłowni w Czechowicach-Dziedzicach. Te trzy nadajniki pokrywają sygnałem WiMAX teren ponad 2 tys. km kw., na którym mieszka ponad 400 tys. osób.

Instalacje te są realizowane w ramach projektu WiMAX Południe, który zakłada stworzenie szerokopasmowej infrastruktury teleinformatycznej na obszarze Polski Południowej. W 2007 r. SferaNET planuje uruchomienie nadajników pracujących w technologii WiMAX w 13 kolejnych miastach Polski Południowej, dzięki czemu pokryte będzie już ponad 10 tys. km kw. Firma planuje zbudowanie takiej infrastruktury, dzięki której abonenci sieci będą mieli możliwość swobodnego przemieszczania się w obrębie jej zasięgu, nie tracąc przy tym jednocześnie stałego dostępu do szerokopasmowego Internetu.

Systematycznie realizowane są projekty w Polsce w różnych miastach o średniej wielkości. Netia uruchomiła swoje nadajniki WiMAX w miastach, w których wcześniej nie budowała własnej sieci: w Białymstoku, Koszalinie, Kielcach, Rzeszowie, Olsztynie i Tarnobrzegu. Pozostałe lokalizacje to miasta, w których operator posiada sieć telekomunikacyjną i dzięki nowej technologii rozszerza jej zasięg: Bydgoszcz, Toruń, Jarocin, Chojnice, Grudziądz, Ostrowiec Świętokrzyski, Piła, Wieliczka, Krapkowice, Nowy Dwór Mazowiecki, Lublin, Tczew, Włocławek i Krotoszyn.

Operatorzy dość sceptycznie podchodzą do instalacji nadajników WiMAX w Warszawie. Netia w ogóle nie planuje takiej inwestycji w najbliższym czasie. Do końca roku świadczenie usług dostępu do Internetu w technologii WiMAX ma rozpocząć w Warszawie firma Clear-wire, której lokalne biuro powstało rok temu (jest to informacja nieoficjalna pochodząca ze źródeł zbliżonych do tego operatora). Tę datę wyznaczają między innmi wymogi licencyjne. Firma ta buduje obecnie infrastrukturę sieciową. W ofercie najprawdo-podobniej znajdą się dwa pakiety asynchronicznej transmisji danych - 512/256 kb/s oraz 1024/512 kb/s. Jedną z pierwszych dzielnic w Warszawie, które zostaną objęte ofertą Clearwire, ma być Mokotów.


TOP 200