4G LTE: Polska w gronie średniaków

Firma OpenSignal opublikowała kolejny raport prezentujący wyniki badania dostępności i praktycznej przepustowości sieci bezprzewodowych w różnych krajach na świecie.

W raporcie The State of LTE 2017 opublikowanym w czerwcu 2017 firma OpenSignal zaprezentowała analizę danych zebranych w I kwartale 2017 roku.

Wynika z nich, że w Europie, jeśli chodzi o szybkość transmisji danych, na czele plasują się Węgry, Holandia i Norwegia, które dołączyły do elitarnej grupy państw na świecie, której przewodzą Korea Południowa i Singapur. Na 75 krajów objętych analizą, Polska znalazła się na 52 miejscu i z wynikiem 18,34 Mb/s, w Europie, wyprzedza tylko Rosję (16,64 Mb/s), a na świecie m.in. USA (14,99 Mb/s).

Zobacz również:

  • Przenośny modem 5G - czy warto już się nim zainteresować?
  • Hotspot z telefonu czy dedykowany router - główne wady i zalety
  • Jak zabezpieczać systemy OT
4G LTE: Polska w gronie średniaków

Pod względem średniej szybkości transmisji Polska uplasowała się na 52 miejscu na świecie.

Jeśli chodzi o zasięg sieci 4G LTE, jest on mierzony jako stosunek czasu w którym użytkownicy są w zasięgu sygnału LTE do całkowitego czasu dostępu do sieci komórkowych

W porównaniu do poprzednich badań, których wyniki OpenSignal opublikował w listopadzie 2016 roku, w niektórych państwach w Europie, jak Belgia, Portugalia, Hiszpania, Szwajcaria i Wielka Brytania zasięg znacząco się zwiększył i przekroczył poziom 65%.

Z wynikiem 63,46% Polska znalazła się na 48 miejscu, ale w Europie wyprzedza takie kraje, jak Francja, Niemcy i Irlandia, które znalazły się w dolnej części rankingu. Jak zauważają analitycy z OpenSignal wynika to z tego, że operatorzy telekomunikacyjni w tych krajach zainwestowali wcześniej w rozbudowaną infrastrukturę 3G i nie śpieszą się z jej szeroką modernizacją. Stąd też zasięg LTE jest w nich stosunkowo słaby, poniżej 60%.

4G LTE: Polska w gronie średniaków

Pod względem dostępności LTE Polska zajmuje w rankingu 48 miejsce na świecie.

Korea Południowa wciąż przewodzi w stawce państw oferujących najlepsze usługi LTE pod względem szybkości transmisji (drugie miejsce na świecie) i zasięgu – pierwsza pozycja. W obu kategoriach w światowej czołówce znajdują się jeszcze Węgry, Holandia, Norwegia i Singapur.

Zasięg sieci LTE systematycznie rośnie

Jak podkreślają analitycy z OpenSignal, według danych z poprzedniego raportu z listopada 2016 roku, tylko w 11. Krajach na świecie zasięg wynosił ponad 80%, a obecnie poziom ten został przekroczony już w 16-stu państwach. Jednocześnie znacznie zmniejszyła się liczba krajów mających zasięg poniżej 60%, z 31 w 2016 do 19 obecnie.

Dostępność sieci LTE na poziomie powyżej 90%, jak wynika z obecnego i poprzedniego raportu OpenSignal, zapewniają tylko dwa kraje: Korea Południowa i Japonia.

Zmniejszyła się średnia szybkość transmisji w sieciach LTE

W 15 państwach przekracza ona 30 Mb/s podczas gdy w poprzednim raporcie OpenSignal krajów takich było tylko 11. Rekordzistą pod tym względem jest Singapur, gdzie stabilna szybkość transmisji danych wynosi około 46 Mb/s.

Ale w skali globalnej średnia szybkość LTE nieco się zmniejszyła z 17,4 Mb/s w listopadzie 2016 roku do 16,2 Mb/s obecnie. Według analityków z OpenSignal wynika to z rozbudowy infrastruktury i dużego wzrostu liczby użytkowników sieci LTE, która ostatnio przybyło kilkaset milionów co powoduje zwiększoną konkurencję o pasmo.

W 45 krajach sieci LTE oferują średnią przepustowość ponad 20 Mb/s.

W obszarze Europy Wschodniej do państw, w których szybkość transmisji danych zapewniana przez sieci 4G również wcześniej była wysoka, jak Węgry i państwa bałtyckie Litwa, Łotwa i Estonia dołączyły Rumunia, Bułgaria, Chorwacja i Słowacja.

Jak OpenSignał zbiera dane

Raport został przygotowany na podstawie ponad 19 miliardów pomiarów dostarczonych przez 558 260 smartfonów należących do użytkowników z ponad 75 krajów, którzy zdecydowali się na zainstalowanie bezpłatnej aplikacji udostępnianej przez OpenSignal.

W raporcie wykorzystano dane tylko z 75 krajów, tych, w których zebrano wystarczająco dużą liczbę informacji by można było przeprowadzić analizę mającą znaczenie statystyczne. Stąd też na prezentowanych w raporcie interaktywnych mapach pojawiają się białe plamy reprezentujące państwa z których nie udało się zebrać dostatecznie dużej liczby informacji (np. Ukraina i Białoruś).

Więcej szczegółów oraz interaktywne wykresy i mapy prezentujące zebrane przez OpenSignal informacje można znaleźć w raporcie The State of LTE (June 2017).

4G LTE: Polska w gronie średniaków

Szybkość i dostępność LTE: Polska w gronie średniaków.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200