Transceiver Ethernet 10 Gb/s Agilent

Technologia Ethernet 10 Gb/s może nabrać nowego animuszu po tym, gdy firma Agilent Technologies ogłosiła, że ukończyła prace nad jednolaserowym transceiverem (nadajnik/odbiornik) obsługującym sieci tego standardu.

Technologia Ethernet 10 Gb/s może nabrać nowego animuszu po tym, gdy firma Agilent Technologies ogłosiła, że ukończyła prace nad jednolaserowym transceiverem (nadajnik/odbiornik) obsługującym sieci tego standardu.

Agilent twierdzi, że jest to pierwszy produkt handlowy tego typu, a nie pojedynczy egzemplarz wyprodukowany w laboratorium. Transceiver Ethernet 10 Gb/s jest oparty na jednym laserze i pracuje zgodnie z uzgodnieniami technicznymi zawartymi w porozumieniu Xenpak (wielostronne porozumienie zawarte z inicjatywy firm Agilent i Agere Systems). Transceiver ma być dostępny jeszcze w tym roku, a jego pełna produkcja ruszy w połowie 2002 r.

Agilent pracuje nad tą technologią od dawna, a jej pierwsze transceivery Ethernet 10 Gb/s trafiły do rąk wybranych użytkowników ponad rok temu. Jednak cała sprawa spaliła na panewce, ponieważ na rynku nie było układów scalonych, które mogłyby komunikować się z takim urządzeniem. Chodzi o układy spełniające wymogi specyfikacji XAUI (X Attachment Unit Interface; X to rzymskie 10 wskazujące na szybkość interfejsu). Jest to interfejs opracowany przez grupę IEEE 802.3ae (która pracuje nad technologią Ethernet 10 Gb/s), używany do przesyłania danych między układami scalonymi stosowanymi w tym środowisku sieciowym. Interfejs jest usytuowany między warstwą MAC a warstwą fizyczną, czyli właściwym medium.

Prace nad tego rodzaju układami scalonymi zostały zapoczątkowane w maju 2000 r. i obecnie dobiegają końca. Można się było o tym przekonać podczas ostatnich targów sieciowych N+I w Atlancie, gdzie wielu producentów zaprezentowało swoje urządzenia (wyposażone w układy XAUI), które mogły bez problemów komunikować się między sobą.

Powstaje jednak jedno pytanie. Czy transceivery opracowane przez Agilent w 2000 r. są oparte dokładnie na takiej samej technologii, jaka została zastosowana przy projektowaniu późniejszych układów scalonych XAUI? Wydaje się, że jest to mało prawdopodobne, ponieważ rok temu mało kto słyszał o porozumieniu Xenpak i o szeregowym interfejsie optycznym obsługującym sieci Ethernet 10 Gb/s.

Transceiver 10 Gb/s zaprojektowany w 2000 r. przez Agilent był wyposażony w cztery pracujące równolegle, nie chłodzone lasery 1310 nm, każdy przesyłający dane z szybkością 3,125 Gb/s. Nowy transceiver, spełniający wymogi stawiane przez porozumienie Xenpak, wykorzystuje jeden nie chłodzony laser 1310 nm, który przesyła dane z pełną szybkością 10 Gb/s.

Agilent pozyskał technologię produkcji laserów nie chłodzonych na początku 2000 r., po przejęciu od Italia Telecom jej oddziału projektowego CSELT, specjalizującego się w projektowaniu tego rodzaju produktów. Agere (jeden z inicjatorów porozumienia Xenpak) też nie zasypia gruszek w popiele i twierdzi, że podejmie produkcję identycznych transceiverów w tym samym czasie co Agilent, czyli w połowie 2002 r.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200