42% dużych, polskich firm korzysta z cloud

Najczęściej wymienianą zaletą chmury obliczeniowej są generowane przez nią oszczędności. Jak podają przedstawiciele Cisco, 42% badanych firm deklaruje korzystanie z rozwiązań z chmury. Z tego 77% firm korzysta z chmury prywatnej, 20% z publicznej, a 17% z modelu hybrydowego.

Najczęstsze zastosowanie stanowią aplikacje biznesowe (CRM i ERP), zwłaszcza wśród firm o zatrudnieniu powyżej 250 osób, oraz aplikacje biurowe, wirtualizacja desktopów (41%), a także narzędzia do współpracy, wymiany plików i komunikacji (35%).

Wśród firm dominuje pogląd, że rozwiązania cloud przyczynią się do rozwoju sposobu, w jaki będą dostarczane usługi IT (75%), oraz że pozwalają firmom elastyczniej zarządzać wydatkami na IT (69%). Prawie 50% badanych stwierdziło, że ich firma zyska, korzystając z rozwiązań chmury w większym stopniu niż obecnie. Tego zdania w równym stopniu byli menedżerowie i specjaliści ds. IT.

Zapytani, jakie są przeszkody dla adaptacji chmury w Polsce, 49% respondentów wskazało na brak gotowości pracowników do korzystania z chmury, a 47% na niską świadomość korzyści płynących ze stosowania rozwiązań z chmury wśród osób zarządzających firmą. Inną przeszkodę może stanowić niechęć samych specjalistów ds. IT wobec zmian potencjalnie niebezpiecznych dla ich zatrudnienia (53% odpowiedzi).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200