Na 2,5-calowych dyskach SSD kolejnej generacji będzie można przechowywać 10 TB danych

Producenci pamięci masowych twierdzą, że po wprowadzeniu do dysków SSD klasy konsumenckiej układów pamięci NAND typu 3D, ich pojemność wzrośnie do 10 TB. Firmy powiększają pojemność układów NAND kolejnej generacji nie zwiększając ich powierzchni, ale rozbudowując je w górę poprzez nakładanie wielu warstw zawierających komórki pamięci.

Stosują więc tę samą metodę jakiej użyli deweloperzy chcący budować na ograniczonej powierzchni domy, które mają dużą kubaturę, czyli liczące sobie kilkadziesiąt pięter wieżowce. Podobnie ma się sprawa z układami NAND 3D. Zawierają one kilkadziesiąt warstw i zajmując taką samą powierzchnię co standardowe układy NAND, są zdolne przechowywać 256 Gb lub 384 Gb danych (w przypadku stosowania technologii MLC).

Oznacza to, że na dyskach SSD opartych na pamięciach NAND 3D można przechowywać co najmniej trzy razy więcej danych niż na wyposażonych w najnowsze układy NAND. Dlatego pamięci SSD/SATA o wielkości 2,5 cala oparte na układach NAND 3D będą mieć pojemność ok. 10 TB. Na dyskach M.2 wyposażonych w takie układy, instalowanych w większości laptopów, będzie można przechowywać do 3,5 GB danych.

Zobacz również:

  • Partnerstwo na rynku pamięci NAND
  • AI od Google tworzy trójwymiarowe obrazy ludzi

Uruchomienie masowej produkcji układów pamięci NAND 3D zapowiedziały ostatnio firmy Intel i Micron. Toshiba poinformowała natomiast kilka dni temu, że wprowadza do oferty układy pamięci NAND 3D składające się z 48 warstw. Są to układy typu MLC (przechowujące w jednej komórce dwa bity) wytwarzane przy użyciu firmowej technologii BiCS (Bit Cost Scaling), mające pojemność 128 Gb (16 GB).

Na 2,5-calowych dyskach SSD kolejnej generacji będzie można przechowywać 10 TB danych

Warto przypomnieć, że pierwszą firmą, która podjęła produkcję układów NAND 3D na masową skalę, był Samsung. Są to układy V-NAND składające się z 32 warstw, które mogą przechowywać w jednej komórce 3 bity (technologia TLC). Chociaż układy V-NAND zawierają mniej warstw niż układy NAND 3D zaprezentowane przez Toshibę, to mają taką samą pojemność, gdyż przechowują w jednej komórce więcej bitów (trzy a nie dwa).

Pozostaje tylko pytanie czy dyski SSD wyposażone w pamięci NAND 3D będą pracować równie niezawodnie co standardowe dyski SSD. Można mieć nadzieję, że tak będzie, chociaż pewności nie ma. Jest to nowa technologia i musi minąć jeszcze trochę czasu, aby zweryfikować ją w praktyce.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200