Raport Cisco pokazuje, jak technologia zmienia sposoby pracy

W najnowszym raporcie CCWTR (Cisco Connected World Technology Report 2014) można przeczytać, że wymagania większej elastyczności stylu pracy, jakie stawiają pracownicy reprezentujący Pokolenie X i Pokolenie Y powodują, że pracodawcy zaczynają modyfikować swoją politykę i coraz częściej próbują dopasować środowisko pracy do tych zmieniających się oczekiwań.

Na początek wyjaśnienie, że do Generacji X należą ludzie urodzeni w Polsce między 1961 a 1985 rokiem, a do Generacje Y ludzie urodzeni po 1985 roku, a doroczny raport Cisco Connected World Technology Report jest skoncentrowany na badaniach zachowań ludzi w kontekście wszechogarniającego rozwoju internetu i technologii sieciowych. Raport opiera się na badaniach ankietowych przeprowadzonych w 15 krajach (wykonanych na zlecenie Cisco przez niezależną, amerykańską firmę analityczną InsightExpress) obejmujących pracowników w wieku od 18 do 50 lat.

Okazuje się, że większość profesjonalistów zaliczanych do Generacji X lub Y będzie traktować smartfony jako najważniejsze narzędzie do komunikacji, podczas gdy notebooki pozostaną urządzeniem pierwszego wyboru jeśli chodzi o narzędzia do pracy w biurze, przynajmniej do 2020 roku. Dlatego analitycy Cisco przewidują wzrost liczby kategorii pracowników, określanych jako „super-zadaniowcy” (supertasker), którzy w pracy będą korzystać nawet z czterech różnych urządzeń elektronicznych.

Zobacz również:

  • Stan cyberbezpieczeństwa w Polsce w 2023 roku
  • Cyberobrona? Mamy w planach
  • Najnowsze badanie dotyczące AI: praca będzie, ale będzie jej mniej

Z raportu wynika jak firmy i pracownicy odnoszą się do: pracy zdalnej (44% pracowników z Generacji Y uważa, że najwydajniej pracuje w biurze); wykorzystania nowych aplikacji (60% respondentów woli kartkę i długopis, a nie dedykowane aplikacje, jako narzędzie do tworzenia szybkich notatek); oraz rekrutacji nowych pracowników (ponad 50% menedżerów w działach HR chciałoby podejmować ostateczne decyzje o zatrudnieniu kandydatów na podstawie zdalnych wywiadów przeprowadzanych za pomocą narzędzi wideo).

Ok. 60% ankietowanych deklaruje, że jeśli byłaby taka możliwość to wybraliby inne niż notebook urządzenie pozwalające na wykorzystanie go zarówno do pracy jak i użytku osobistego (w Polsce 40%). Jednocześnie aż 40% deklaruje, że notebook wciąż jest urządzeniem przez nich preferowanym zarówno w pracy, jak i użytku osobistym (w Polsce 60%).

7 na 10 specjalistów HR sądzi, że pracownicy z Generacji Y będą wykonywali swoje zadania szybciej i efektywniej jeśli pozwoli się im na korzystanie z osobistych urządzeń mobilnych i instalowanych w nich aplikacji, a nie tylko z firmowych komputerów PC.

Tylko jedna czwarta pracowników z Generacji X i Generacji Y sądzi, że portale i strony www będą zawsze ważnym narzędziem pracy. Taka sama liczba ankietowanych deklaruje, że w ciągu tygodnia pracy są dni, kiedy korzystają tylko z aplikacji, nie wchodząc na żadne strony www.

Ankietowani wyrażają przekonanie, że model dnia pracy od godziny 9 do 17 powoli przestaje być obowiązujący. Coraz częściej czas pracy można określić na przykład tak: od 7 do 8, później od 9 do 12, następnie od 14 do 17, a na końcu od 21 do 22.

Elastyczna organizacja pracy staje się coraz bardziej popularna: jedna czwarta pracowników zarówno z Pokolenia X, jak i Pokolenia Y twierdzi, że ich firma pozwala im na pracę zdalną w domu. Co ciekawe, osoby z Pokolenia Y, które mogą pracować zdalnie, częściej są skłonne do pracy w firmowym biurze niż pracownicy z Pokolenia X.

Większość respondentów przewiduje, że klasyczne, fizyczne biura firm w 2020 roku wciąż będą istniały, choć 40% uważa, że będą znacznie mniejsze niż obecnie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200