4 dni pracy, więcej wolnego. "Żadna kwota pieniędzy nie przekona mnie do powrotu na pięć dni w tygodniu"

Mniej więcej jeden na sześciu pracowników biorących udział w badaniu powiedział, że nie chce już wracać do pracy w systemie 5 dni i 2 dni weekendu. Czterodniowy tydzień pracy cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

4 dni - tyle chcemy pracować, jesli to tylko możliwe / Fot. Dragon Claws, Shutterstock.com

4 dni - tyle chcemy pracować, jesli to tylko możliwe / Fot. Dragon Claws, Shutterstock.com

Największa w historii próba czterodniowego tygodnia pracy wykazała, że ​​większość uczestniczących firm w Wielkiej Brytanii nie wraca do standardu pięciodniowego, a jedna trzecia jest gotowa wprowadzić tę zmianę na stałe.

W badaniu wzięło udział 61 organizacji i około 2900 pracowników, którzy dobrowolnie przyjęli skrócone tygodnie pracy od czerwca do grudnia 2022 r.

Tylko trzy organizacje zdecydowały się wstrzymać eksperyment, a dwie nadal rozważają krótsze godziny pracy - wynika z opublikowanych danych.

Resztę przekonały wzrosty przychodów, spadki rotacji i niższy poziom wypalenia pracowników.

Cztery to nowa piątka, jeśli chodzi o dni pracy

To, że tysiące pracowników przyjęło krótsze harmonogramy, jest godne uwagi, biorąc pod uwagę, że badanie miało miejsce w trudnych warunkach ekonomicznych, które "wycisnęły" wiele brytyjskich firm, w tym gwałtownej inflacji, niestabilności politycznej i skutkach Brexitu.

Czasami uruchomienie programu redukcji czasu pracy w okresie spowolnienia gospodarczego wydawało się wątpliwe.

"Zastanawiałem się, czy firmom może być dużo trudniej pracować przez cztery dni w tygodniu, ale odpowiedź wydaje się brzmieć: nie – mówi prowadząca badania Juliet Schor, ekonomistka i socjolog z Boston College. Jej badania od dawna wykazywały, że pięciodniowy tydzień pracy nie pasuje już do stylu życia i zobowiązań współczesnych pracowników.

Dane z Wielkiej Brytanii zdecydowanie potwierdzają wyniki mniejszych badań, których wyniki opublikowano w grudniu, od firm z siedzibą w USA, Irlandii i Australii.

Badanie to wykazało równoważne wzrosty przychodów i produktywności pracowników, a także spadki absencji i rotacji. Te programy pilotażowe były mniejsze i obejmowały mniej więcej połowę firm objętych badaniem w Wielkiej Brytanii oraz jedną trzecią pracowników.

W Polsce również ciekawe wnioski

W Polsce znajdziemy raport na temat 4-dniowego tygodnia pracy i czytamy w nim, że 73% osób chce pracować w takim systemie (dane z 2022 r.). Dotyczy to zwłaszcza sektora IT.

Co więcej, w niektórych firmach 4-dniowy tydzień pracy może być traktowany jako benefit pracowniczy. A czasami - a nawet często - jest oczekiwany przez kandydatów.

Oto kilka powodów, dla których warto rozważyć 4-dniowy tydzień pracy w branży IT:

Poprawa produktywności. Badania wykazują, że skrócenie tygodnia pracy może zwiększyć produktywność pracowników. Dłuższe przerwy między pracą pozwalają na regenerację umysłu i energii, co prowadzi do lepszej koncentracji i wydajności.

Atrakcyjność dla kandydatów. W dzisiejszym konkurencyjnym rynku pracy oferowanie 4-dniowego tygodnia pracy może przyciągnąć najlepszych specjalistów IT. Elastyczne warunki zatrudnienia są szczególnie istotne dla młodszych pokoleń, które często poszukują równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.

Zmniejszenie wypalenia zawodowego. W sektorze IT, wypalenie zawodowe jest powszechnym zjawiskiem. Dłuższe weekendy i więcej czasu na regenerację pomagają pracownikom radzić sobie ze stresem i zmniejszają ryzyko wypalenia.

Lepsza retencja pracowników. Pracownicy, którzy mają możliwość korzystania z 4-dniowego tygodnia pracy, są zazwyczaj bardziej zadowoleni z pracy i rzadziej szukają innych ofert zatrudnienia.

Innowacyjność. Pracownicy IT, którzy mają więcej czasu na odpoczynek i zregenerowanie sił, są często bardziej kreatywni i innowacyjni. Dodatkowy czas wolny pozwala na rozwijanie nowych pomysłów i rozwiązań, co przekłada się na sukces firmy.

Warto rozważyć tę opcję w celu stworzenia bardziej elastycznego i zrównoważonego środowiska pracy, które przyczyni się do długotrwałego sukcesu firmy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200