3Services Factory tworzy data center w Katowicach

Klienci będę mogli skorzystać z usług kolokacji już w pierwszym kwartale 2011 r. Inwestycja jest wspólnym projektem operatora telekomunikacyjnego TKP oraz międzynarodowego koncernu z siedzibą w Duisburgu - PCC SE.

Prowadzeniem data center zajmie się spółka 3Services Factory (3SF). Inwestycja składa się z kilku etapów i zakłada zbudowanie data center zgodnie ze standardami TIER III i TIER II. Pierwszy ośrodek zostanie otwarty w Katowicach, kolejny - stanowiący zapasowe centrum - w Bytomiu. Łącznie do wynajęcia będzie ok. 4000 m.kw. powierzchni. Całkowita wartość inwestycji to ok. 40 mln zł.

"Naszym celem jest stworzenie jednego z największych w Polsce centrum przetwarzania danych. Obecnie trwają prace przygotowawcze obejmujące dostosowanie obiektu do wymagań data center. Wraz z otwarciem pierwszego etapu, który obejmuje udostępnienie pod wynajem 250 szaf, rozpoczynamy budowę kolejnej hali" - mówi Zbigniew Szkaradnik, prezes zarządu 3SF.

Zobacz również:

  • Jak uwolniono Internet, czyli początki komercyjnego dostępu do Sieci w Polsce
  • Ataki ransomware pozostają nadal numerem 1

Zarówno ośrodek w Katowicach, jak i późniejszy w Bytomiu, zostaną wyposażone w systemy obejmujące zarówno bezpieczeństwo fizyczne, jak i energetyczne. Do data center dochodzić będzie kilka niezależnych linii światłowodowych. Ośrodek 3SF jest usytuowany na terenie Mrówczej Górki, terenu, który katowicki magistrat przeznacza pod budowę obszaru nowych technologii.

W tym roku data center otworzył także Sprint, choć znajduję się ono na drugim krańcu Polski, w Olsztynie. Ośrodek Sprint Data Center otrzymał wynik między 3 a 4 TIER według amerykańskiej normy TIA (Telecommunications and Infrastructure Standard for Data Center). Ma pomieścić 60 szaf stelażowych. Niedługo ma zostać jednak podjęta decyzja o otwarciu kolejnego centrum przetwarzania danych w Gdańsku. Trzecim planowanym jest data center na Śląsku.

Z kolei w Warszawie centrum przetwarzania danych rozbudował ATM.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200