3S otwiera swoje pierwsze centrum danych w Gdańsku

Należąca do spółki P4 firma 3S uruchomiła w Gdańsku centrum danych mające powierzchnię 500 m2. Jest to już 7 obiekt na terenie Polski i pierwszy w Trójmieście należący do tego operatora. Nowe centrum będzie świadczyć lokalnym firmom usługi w obszarze kolokacji, chmury obliczeniowej, dostępu do Internetu oraz bezpieczeństwa IT.

Grafika: Jack-Moreh/freerangestock

Centrum danych to obiekt, który został przejęty przez firmę 3S w ubiegłym roku, a następnie został przez nią gruntownie zmodernizowany. Wcześniej budynek był dzierżawiony przez globalnego dostawcę technologii informatycznych, który świadczył tam usługi dla jednego ze swoich międzynarodowych kontrahentów.

Uruchomienie data center to kolejna inwestycja 3S mająca zapewnić trójmiejskim firmom kompletny pakiet usług w obszarze outsourcingu IT: m.in. kolokacyjnych, chmurowych, bezpieczeństwa oraz telekomunikacyjnych.

Zobacz również:

  • AMD chce znacząco zwiększyć efektywność obliczeniową data center. "To na potrzeby AI"

Wcześniej, w czerwcu 2020 r. firma uruchomiła w Gdańsku biuro regionalne i zaczęła sukcesywnie rozbudowywać sieć światłowodową. Dziś liczy ona blisko 200 km i obejmuje swoim zasięgiem Gdańsk, Sopot oraz Gdynię. Nowy obiekt został do niej podłączony.

Centrum danych o mocy 1,2 MW w tym 0,8 MW mocy IT pomieści 192 szafy rack i umożliwia podłączenie do sieci dowolnego operatora telekomunikacyjnego. Dzięki redundancji zasilania i chłodzenia: dwóm niezależnym liniom energetycznym, systemom UPS i agregatom prądotwórczym, gwarantuje 72 godziny działania przy pełnym obciążeniu w przypadku odcięcia obiektu od bieżących dostaw energii.

Dodatkowo w data center wykorzystano m.in. technologię free-coolingu, chłodzenia w oparciu o system wody lodowej i podział na zimne i ciepłe korytarze, dzięki czemu uzyskano współczynnik efektywności energetycznej PUE na poziomie 1.5.

Komora przeznaczona na sprzęt IT to “budynek w budynku” zapewniający odpowiednio wysoki poziom bezpieczeństwa. Dodatkowo obiekt jest monitorowany 24/7 zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, jest wyposażony w system kontroli dostępu do poszczególnych pomieszczeń i gazowy system przeciwpożarowy, który zapewnia pełne bezpieczeństwo sprzętu IT klientów w razie pożaru.

Zapotrzebowanie na usługi centrów danych jest obecnie rekordowo wysokie, co wynika z inicjatyw związanych z transformacją cyfrową, optymalizacją kosztów i rosnącym popytem na rozwiązania w chmurze. Gartner przewiduje, że globalne wydatki na usługi centrów danych wzrosną do 226 miliardów dolarów w 2022 roku, co oznacza wzrost o 11,4% w skali roku. Biorąc pod uwagę panujące trendy na rynku przetwarzania danych, Grupa 3S planuje dalsze inwestycje w rozbudowę swojego klastra data center.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200