3PAR dla HP - wszystko wskazuje na koniec licytacji

Przedstawiciele Della oświadczyli w czwartek, że nie zamierzają podnosić sumy za którą chcieli przejąć firmę 3PAR. Oznacza to, że zostanie ona wchłonięta przez HP. Największy sukces odnieśli posiadacze akcji 3PAR notowanych na nowojorskiej giełdzie, których wartość w ciągu zaledwie dwóch tygodni wzrosła ponad 300%.

Nasza oferta finansowa ma swoje granice i była dobrze przemyślana, dlatego postanowiliśmy ostatecznie zakończyć dalsze dyskusje na temat przejęcia 3PAR, powiedział Dave Johnson, wiceprezes Della.

Licytacja między Dell i HP była wyjątkowo zażarta. 16 sierpnia br. podpisano wstępne porozumienie o przejęciu 3PAR przez Dell za sumę 1,15 mld USD, kolejne oferty składane na przemian przez Dell i HP to 1,6, 1,8, 2 mld USD, a ostatnia, jak wszystko wskazuje, ostateczna propozycja HP z 2 września to 2,35 mld USD. Jeszcze przed złożeniem tej oferty przez HP, Dell zaproponował zarządowi 3PAR niewiele mniejszą sumę, ale przy jednoczesnym zaostrzeniu warunków porozumienia, m.in. zwiększeniu odszkodowania w wypadku jego zerwania do 92 mln USD oraz zobowiązania do zawarcia wieloletniej umowy resellerskiej z Dell na warunkach dyktowanych przez tą firmę. Zarząd 3PAR uznał te propozycje za nie możliwe do zaakceptowania.

Zobacz również:

  • HP naprawia błąd dotyczący kilku serii swoich komputerów
  • Dell XPS 13 w odświeżonym wydaniu powalczy z Apple

Dell choć nie wzmocnił swojej pozycji na rynku pamięci masowych, ale prowadząc licytację osłabił możliwości inwestycyjne konkurenta, a jednocześnie zarobił 72 mln USD, bo takie odszkodowanie zobowiązał się zapłacić 3Par w przypadku zerwania wstępnych porozumień z Dellem.

Natomiast przedstawiciele HP wierzą, że zakup 3PAR przyniesie firmie korzyści finansowe i strategiczne wzmacniając jej ofertę. W zakresie zaawansowanych pamięci masowych dla średnich i dużych firm HP współpracowała dotąd z Hitachi sprzedając jej produkty. Przejęcie 3PAR, może oznaczać osłabienie lub zerwanie porozumień z japońskim koncernem. Ale HP jako dostawca kompleksowych rozwiązań IT zawierających m.in. pamięci Hitachi ma szansę przekonania klientów do migracji na zaawansowane technicznie platformy 3PAR.

Firma 3PAR powstała w 1999 r. i zatrudnia obecnie ok. 650 osób. Obiektywnie oceniając cena za którą HP kupuje 3PAR jest bardzo wysoka, jeśli zauważyć, że w ostatnim roku finansowym firma ta odnotowała straty na poziomie ok. 1 mln USD, jej roczne obroty to 185 mln USD, a wartość akcji na giełdzie, przed rozpoczęciem licytacji była blisko 4-krotnie mniejsza. Warto jednak zauważyć, że 3PAR wyjątkowo dużo inwestował w badania i rozwój. Wydatki tej firmy na R&D w 2009 r. to 25% przychodów, a w poprzednich latach były jeszcze większe - 29% w 2008 i 37% w 2007.

Zanim rozpoczęła się licytacja, 13 sierpnia wartość akcji 3PAR na nowojorskiej giełdzie wynosiła 9,65 USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200