3GSM: Nie tylko telefony

W Cannes producenci telefonów komórkowych prześcigają się premierach nowych aparatów, wzbogaconych o funkcje PDA i możliwość odtwarzania plików audio-wideo. W tym roku podczas kongresu swoją obecność silniej zaznaczyli także dostawcy nowej klasy urządzeń określanych jako PMG (Personal Mobile Gateway).

3GSM: Nie tylko telefony
Pomysł nie jest nowy ale wciąż nie może się przebić na rynku. Amerykańska firma IXI Mobile wbrew obecnie panującym trendom integracji proponuje użytkownikom modułowe telefony komórkowe. Centralnym urządzeniem jest aparat GSM (lub innego standardu) komunikujący się bezprzewodowo z szeregiem zewnętrznych gadżetów. Do tych ostatnich mogą należeć np. miniaturowy aparat, niewielka konsola do gier, pióro z funkcją dyktafonu, klawiatura do pisania wiadomości czy też zegarek z podstawowymi funkcjami PDA. Wszystkie te urządzenia mają możliwość lokalnej komunikacji z wykorzystaniem technologii Bluetooth tworząc tzw. PAN (Personal Area Network). Dopiero telefon pełniący funkcję koncentratora zapewnia im wyjście na świat.

3GSM: Nie tylko telefony
W Cannes firma IXI Mobile promowała swoją referencyjną platformę stworzoną na potrzeby urządzeń PMG. IXI dostarcza producentom oprogramowanie middleware, które współpracuje z mobilnymi systemami operacyjnymi i aplikacjami innych producentów. Warstwa sprzętowa PMG oparta jest na trzech standardowych
3GSM: Nie tylko telefony
modułach Bluetooth/WiFi, GPRS lub CDMA oraz procesorze aplikacyjnym. Podczas kongresu IXI zaprezentowała już prototypową linię urządzeń PMG pod marką Neo – telefon komórkowy, bezprzewodową klawiaturę i miniaturowy aparat cyfrowy.

Zobacz również:

  • Użytkownicy Androida otrzymują fałszywe SMS-y na temat Covid-19

Jak dotychczas idea PMG nie chwyciła. Ma to się zmienić już w 2004 r. - prognozuje firma InstatMDR. Według jej badań do 2007 r. na rynku znajdzie się nawet 110 mln rożnego rodzaju urządzeń klasy Personal Mobile Gateway. Rynkiem PMG zainteresowany jest m.in. Samsung i Texas Instruments.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200